Od 1 października obowiązuje w Polsce nowy, obniżony wiek emerytalny (65 lat dla mężczyzn, 60 lat dla kobiet). Przyszli emeryci mogą składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już od początku września. ZUS ostrzegał, że dodatkowe 330 tys. seniorów w placówkach Zakładu, może spowodować ogromne kolejki, ale również opóźnienia w wypłatach pieniędzy. Mimo obaw, już 6 października ZUS uruchomił pierwsze wypłaty pieniędzy.
Zobacz koniecznie: Prezes ZUS: Warto przemyśleć decyzję o przejściu na emeryturę [ROZMOWA]
Prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska potwierdziła w rozmowe z PAP, że pieniądze trafiły już do ok. 4,6 tys. osób. Od 1 września, gdy pierwsi zainteresowani zaczęli składać wnioski, wszyscy pracownicy ZUS obsłużyli już 1,1 mln osób i przyjęli 340 tys. wniosków, w tym 224 tys. z tytułu obniżenia wieku - podała.
Ile wynosi średnia wypłaconych już świadczeń? Widać, że niższy o 5 lat wiek emerytalny kobiet mocno zaniża wysokość emerytur. Średnia emerytura kobiet, którym Zakład wydał już decyzję, to 1540 zł, a mężczyzn - 2800 zł.
Kolejne transze przelewów z ZUS dla nowych świadczeniobiorców przewidziano 9, 11 i 13 października - podaje serwis wnp.pl.
Sprawdź też: Raport NIK: Pracowałeś przed 1999 rokiem? Możesz mieć niższą emeryturę [INFOGRAFIKA]
Czytaj również: Kiedy i komu najbardziej opłaca się przejść na emeryturę? Ekspert ZUS ujawnia
Zobacz koniecznie: Obniżony wiek emerytalny. Wiemy, kiedy ruszą wypłaty nowych emerytur
Źródło: ZUS