ZUS

i

Autor: ADAM NOCON Zakład Ubezpieczeń Społecznych

ZUS wypłaci 100 tys. nowych emerytur. Sprawdź, kiedy dostaniesz emeryturę

2017-10-17 15:01

ZUS do 13 października wydał decyzje emerytalne dla blisko 100 tys. osób, które od września tego roku złożyły wniosek o pobierania świadczenia emerytalnego. Średnia wypłacona emerytura dla nowych emerytów nie jest wysoka, szczególnie w przypadku kobiet. Z wszystkich 99 tys. 992 decyzji Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił wypłaty emerytur aż 1,6 tys. osobom.

Od 1 października obowiązuje w Polsce nowy, obniżony wiek emerytalny (65 lat dla mężczyzn, 60 lat dla kobiet). Przyszli emeryci mogą składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już od początku września. ZUS ostrzegał, że dodatkowe 330 tys. seniorów w placówkach Zakładu, może spowodować ogromne kolejki, ale również opóźnienia w wypłatach pieniędzy. Mimo obaw, już 6 października ZUS uruchomił pierwsze wypłaty pieniędzy.

Sprawdź koniecznie: 500 plus dla emerytów. Wiemy, kiedy ruszą wypłaty

Ile wynosi średnia wypłaconych już świadczeń? Widać, że niższy o 5 lat wiek emerytalny kobiet mocno zaniża wysokość emerytur. Średnia emerytura kobiet, którym Zakład wydał już decyzję to 1,560 zł i 17 gr. a dla mężczyzn 2,782 zł i 81 gr.

ZUS do piątku wydał 98,4 tys. pozytywnych decyzji w tej sprawie. ZUS wydał też 1,6 tys. decyzji odmownych. Wśród pozytywnie rozpatrzonych wniosków 81,1 tys. to decyzje ostateczne, a 17,3 tys. - zaliczkowe - emerytura zostanie przyznana, ale świadczeniobiorcy muszą dostarczyć jeszcze jakiś dokument - wyjaśnił rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz. Decyzje o wypłatach zostały już podjęte dla 86 tys. osób. Pozytywne decyzje, ale z zawieszeniem świadczenia w związku z dalszą pracą dotyczą 12,4 tys. osób - wynika z danych ZUS. Większość decyzji o wypłatach dotyczy kobiet - 45,8 tys., a 40,2 tys. mężczyzn - podaje PAP.

Kiedy nowi emeryci mogą spodziewać się kolejnych wypłat świadczeń z ZUS? Zakład wysłał już pierwsze transze 6, 9, 11 i 13 października; kolejne przypadają 17, 19 i 23 dnia miesiąca.

Zobacz też: Prezes ZUS: Warto przemyśleć decyzję o przejściu na emeryturę [ROZMOWA]

Czytaj także: Raport NIK: Pracowałeś przed 1999 rokiem? Możesz mieć niższą emeryturę [INFOGRAFIKA]

Sprawdź również: Masz dług w ZUS? Od stycznia możesz stracić ubezpieczenie chorobowe

 

Źródło: "Rzeczpospolita"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze