Zakupy

i

Autor: Pixabay Sklepy otwarte w Krakowie 15 sierpnia 2022. Gdzie zrobimy zakupy?

Kolejne podwyżki!

Żywności nam nie zabraknie. Ale szykuje się kolejna podwyżka cen

2022-08-31 14:51

Zawieszenie produkcji nawozów i płynące z tego skutki uboczne dla przetwórców pokazały, jak wrażliwe mogą być żywnościowe łańcuchy dostaw. Czy to oznacza, że trzeba przyzwyczaić się do tego, że co jakiś czas sklepowe półki będą puste? Rolnicy ostrzegają, że może zabraknąć lokalnych produktów. Część analityków wskazuje jednak, że polska produkcja może… rosnąć.

W Polsce nie zabraknie żywności

W wielu sklepach konsumenci zauważają, że niekiedy coraz trudniej o dostępność niektórych produktów. Eksperci jednak wyjaśniają, czym jest to spowodowane. Problemy logistyczne przyczyniły się do tego, że towar zaczął znikać z półek. Gdy tak się dzieje, naturalne jest, że popyt danego produktu zaczyna szybko rosnąć, a na kolejne dostawy potrzeba czasu. Jak podkreśla jeden z rozmówców w wywiadzie dla Business Insider, w Polsce nie będzie systemowych deficytów, a tymczasowe niedobory, które będą wynikały z nieefektywności organizacyjnych, jak i stabilności łańcuchów dostaw.

Pieniądze to nie wszystko Stanisław Szwed

Polscy producenci żywności mają poważne problemy

Obecna sytuacja mocno uderza w polskich producentów żywności. Borykają się ze wzrostami kosztów, wahaniami cen pasz, nawozów, a także paliw. Wszystko sprowadza się do tego, że gdy zabraknie odpowiedniego nawożenia, produkcja przestanie być opłacalna. Np. polscy producenci zbóż, rzepaku, czy mleka zauważają różnicę ceną pomiędzy skupem a nakładem. Ceny na skupach są niższe.

Będą kolejne podwyżki cen żywności?

Eksperci uspokajają, że nie powinno dojść do sytuacji, kiedy poszczególnych produktów całkowicie zabraknie. Niewykluczone jednak, że będzie potrzeba sprowadzania ich z zewnątrz, wówczas ceny będą znacznie wyższe. Jak tłumaczy dyrektor departamentu międzynarodowego Food&Agri Hub w BNP Paribas, produkcja żywności będzie rosła. Wprawdzie nastroje rolników mogą nie być pozytywne, jednak na popyt nie powinno się narzekać.  – (…) Oczywiście mogą poszukiwać tańszych zamienników, ale ilościowo trudno oczekiwać spadków (…) – dodaje ekspert dla Business Insider. Podkreśla, że Polska pełni znaczącą rolę w kwestii eksportu żywności. Polacy muszą natomiast być przygotowani, że ceny w sklepach ulegną wzrostom.

Sonda
Czy obawiasz się lawinowych podwyżek cen żywności?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze