Dzień Ziemi 2022

i

Autor: Canva.com

Światowy Dzień Ziemi 2022. Empik uratuje 40 tys. drzew rocznie

2022-04-21 15:11

Troska o przyszłość planety to wspólne zadanie społeczeństw, rządów i biznesu. Światowy Dzień Ziemi (22 kwietnia) jest więc dobrą okazją do dyskusji na temat ekopraktyk stosowanych przez firmy odpowiedzialne społecznie. Empik, jeden z liderów w branży e-commerce w Polsce, wprowadził na szeroką skalę rozwiązanie na rzecz zielonej logistyki. Zamówienia z oferty własnej, z dostawą do salonów stacjonarnych, klienci odbierają już bez opakowań i wypełniaczy. Ogromna popularność tej opcji dostawy sprawia, że rocznie przełoży się to nawet na 40 000 uratowanych drzew. Ponadto firma zmniejszy o 50% w skali roku zużycie kartonów, w których transportowany jest towar od dostawców i z magazynu, dzięki ich wielokrotnemu wykorzystywaniu.

Biznes odpowiedzialny społecznie

Zakupy internetowe stale zyskują na popularności. Już ponad 77 proc. internautów w Polsce kupuje online, z czego prawie 1/3 deklaruje, że obecnie zamawia w sieci więcej produktów niż przed wybuchem pandemii w 2020 roku. Jednocześnie konsumenci są coraz bardziej świadomi tego, w jak dużym stopniu ich codzienne wybory wpływają na zmiany klimatu i stan naszej planety, a firmy odpowiedzialne społecznie inicjują kolejne proekologiczne zmiany. W przypadku obszaru e-commerce największy nacisk kładzie się na zieloną logistykę. Dobrym przykładem może być rozwiązanie, które wprowadził już na szeroką skalę Empik – rezygnacja z pakowania zamówień internetowych w opcji bezpłatnej dostawy do salonów.

– Odbiór zamówień w salonach stacjonarnych to najpopularniejszy sposób dostawy wśród klientów platformy Empik.com, a teraz także najbardziej ekologiczny. Od kilku miesięcy mogą oni odbierać większość produktów zamówionych online bez żadnych opakowań i wypełniaczy. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszamy zużycie kartonów nawet o 610 ton rocznie – wskazuje Mateusz Rokita, Dyrektor ds. Logistyki B2C w Empiku.

Wojna na Ukrainie wymusza innowacje

Już niespełna 250 zamówień w opcji dostawy do salonów wystarczy, aby uratować 1 drzewo. Rocznie oznacza to ok. 40 000 drzew – to cztery razy więcej niż rośnie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Zakupy bez opakowań

Już ponad 75 proc. produktów z oferty własnej Empiku jest objętych ekodostawą, czyli trafia z magazynu centralnego do salonów stacjonarnych bez opakowań. Obecnie dotyczy to zamówień online zawierających jednocześnie do czterech sztuk produktów z kategorii: Książka, Muzyka, Film i Zabawki, a także części artykułów z kategorii Sport, Motoryzacja i AGD. Empik zapowiada wprowadzenie tego rozwiązania również dla wybranych artykułów papierniczych i produktów z sekcji Zdrowie i Uroda jeszcze w tym roku.

Zamówienia bez opakowań są odpowiednio zabezpieczone w trakcie transportu z magazynu. Przewożone są w zbiorczych, usztywnionych pudełkach, które chronią je przed uszkodzeniem. Z tej metody dostawy wyłączone są jednak między innymi produkty o wysokiej wartości, tzw. drobnogabarytowe oraz podatne na uszkodzenia mechaniczne (np. szklane flakony perfum, płyty winylowe czy figurki). Usługa ta nie obejmuje również zamówień od firm sprzedających swoje produkty w ramach Empik Marketplace (EmpikPlace).

Dzień Ziemi - empik

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE Dzień Ziemi - empik Link: https://cdn.galleries.smcloud.net/t/photos/gf-JFNP-1775-Yczz_dzien-ziemi-empik.jpg

– Na bieżąco śledzimy reakcje klientów. Okazuje się, że gdy odbierają swoje zamówienia w salonie bez opakowania, ich poziom zadowolenia (mierzony tzw. wskaźnikiem NPS) jest wyższy, niż gdy otrzymują paczkę w kartonie. Reakcje są bardzo pozytywne – nasi klienci wierzą w sens odpowiedzialnego kupowania i to motywuje nas do wprowadzenia kolejnych proekologicznych zmian – dodaje Mateusz Rokita.

Sonda
Czy będziesz świętować Dzień Ziemi 2022?

Wycofanie opakowań dla zamówień do salonów wpisuje się w założenia programu Empik Kocha Planetę. Firma testowo wdraża ekoopakowania dla innych rodzajów dostaw, z myślą o ograniczeniu generowania dodatkowych odpadów, często trudnych do przetworzenia.

– Pierwsi klienci otrzymują już swoje paczki z nowym, papierowym wypełnieniem. Testujemy również papierowe taśmy. Docelowo, w ciągu kilku miesięcy całkowicie zaprzestaniemy wykorzystywania plastikowych folii do pakowania produktów zamówionych na Empik.com. Uruchomiliśmy także pilotażowy program odzysku kartonów, w których transportowane są produkty od dostawców oraz z magazynu do salonów stacjonarnych. Pozwoli to zmniejszyć ich zużycie o 50% rok do roku. Na naszej liście priorytetów znajduje się również ekologiczny zielony transport, który pomoże nam redukować ślad węglowy generowany w ramach procesów logistycznych – podkreśla Mateusz Rokita.

Już wcześniej marka wprowadziła możliwość rezerwacji produktu online i odbioru w sklepie (alternatywę dla paczek internetowych – bez pakowania i dodatkowego transportu) oraz usługę Pay&Go (pozwalającą na samodzielne zakupy stacjonarne przy użyciu aplikacji mobilnej bez drukowanych paragonów i tylko z fakturami elektronicznymi, co znacznie ogranicza zużycie papieru). Z kolei usługi Empik Premium i Empik Premium Free dostępne są bez plastikowych kart. Już ponad 7 milionów osób korzysta z benefitów obu programów poprzez wirtualne konta w aplikacji mobilnej Empik.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze