Pieniądze/banknoty/banki/finanse

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Wszystko o RRSO

Co to jest RRSO? Jak obliczyć Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania

2022-08-04 12:53

Zastanawiasz się co to jest RRSO? Jak się je oblicza? I co właściwie oznacza? W tym artykule wyjaśnimy ci wszystkie te zagadnienia. Dzięki RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania można porównać między sobą oferty instytucji, które chcą pożyczyć ci pieniądze. RRSO jest wskaźnikiem, który przedstawia koszty pożyczki.

RRSO bierze pod uwagę wszystkie koszty bezpośrednio związane z pożyczką, jak odsetki, prowizja, ubezpieczenia czy inne opłaty i porównuje z wysokością udzielanej kwoty w stosunku rocznym. Dzięki temu możliwe jest porównanie pożyczek z różnymi kosztami i udzielanych na różny czas. Co do zasady im niższe RRSO, tym bardziej opłacalna jest pożyczka.

Co się składa na RRSO?

RRSO powinno zawierać wszystkie możliwe koszty związane z pożyczką. Jednak niektóre firmy unikają tego poprzez konieczność zakupu dodatkowych produktów (np. wymaganie posiadania konta). Jeżeli warunkiem udzielenia pożyczki jest posiadanie innego produktu, to jego opłaty najczęściej nie są wliczane w RRSO, dlatego też warto patrzeć na wszystkie koszty związane z daną pożyczką. Co istotne, do RRSO nie są wliczane opłaty notarialne, więc jeżeli pożyczkodawca wymaga podpisania dokumentów u notariusza, musisz samodzielnie uwzględnić ten koszt.

Jak wybrać korzystną ofertę kredytu? Przykład porównania z wykorzystaniem RRSO

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania ma kluczowe znaczenie dla tego, ile finalnie musisz oddać. Koniecznie zwróć uwagę na RRSO wybierając ofertę kredytową. Pozornie korzystniejsza oferta pożyczki może okazać się diametralnie inna, kiedy przeliczysz  rzeczywiste oprocentowanie pożyczki. Istotny jest również czas, na jaki zaciągasz pożyczkę - on z kolei może odwrócić sytuację. Zobacz na przykładzie: Masz propozycję dwóch pożyczek, pierwsza firma oferuje Ci 500 złotych pożyczki na 25 dni za koszt 20 złotych prowizji płaconych na początku pożyczki, bez oprocentowania. Druga firma oferuje ci 500 złotych na 20% rocznie, opłacone w jednej racie na koniec 40 dni. Która pożyczka jest bardziej opłacalna? Zobaczmy, sprawdzając RRSO!

Marek Zuber: Wakacje kredytowe powinni brać wszyscy

Wzór na obliczenie RRSO jest dość skomplikowany, dlatego firmy udzielające pożyczek do kwoty 255 550 złotych muszą to zrobić za ciebie. Wystarczy więc, że odczytasz RRSO z oferty.

W przypadku pierwszej firmy RRSO wynosi 81%, w drugim przypadku RRSO wynosi 20%. I rzeczywiście, pierwsza firma pobierze od nas 20 złotych, druga zaś około 11 złotych, dlatego druga pożyczka jest bardziej opłacalna. RRSO pozwoliło ci rzetelnie ocenić opłacalność pożyczki!

Czy warto korzystać z RRSO przy ocenie pożyczek?

Warto, jednak dobrze jest porównywać oferty o podobnym okresie spłaty do tego, na który chcesz pożyczyć pieniądze, inaczej porównanie może być dla ciebie mylące. Dla przykładu, jeżeli potrzebujesz pieniędzy na tydzień i porównujesz dwie oferty, gdzie jedna to tygodniowa pożyczka o całkowitym koszcie 50 złotych, natomiast druga to pożyczka na 2 miesiące o całkowitym koszcie 100 złotych, to druga oferta będzie miałą wielokrotnie niższe RRSO, jednak wyższy koszt. Jeżeli rzeczywiście potrzebujesz pieniędzy tylko na tydzień, to skorzystanie z pierwszej oferty o koszcie 50 złotych będzie dla ciebie korzystniejsze.

Oceniając RRSO pamiętaj, aby:

  • Patrzeć również na całkowity koszt pożyczki i czas, na jaki potrzebujemy pieniędzy. Jeżeli okres, na który potrzebujemy pieniędzy, jest krótszy niż oferta danego pożyczkodawcy, to mimo niższego RRSO, oferta może być dla nas droższa.
  • Uwzględnić opłaty notarialne w koszcie, jeżeli pożyczkodawca wymaga udziału notariusza - one nie są wliczane w RRSO. 
  • W ofertach i reklamach podawane RRSO jest dla tzw. “reprezentatywnego przypadku” i może różnić się od warunków, które Ty otrzymasz. Dlatego poproś o przedstawienie RRSO dla ciebie.

Pożyczki nie są polecane przez specjalistów z Porachunków Osobistych. Jeśli jednak sytuacja życiowa narzuca ci konieczność skorzystania z tego rozwiązania, bądź jak najbardziej rozważny. Wybierz jak najtańszą pożyczkę, uwzględniając RRSO. Sprawdź wcześniej wszystkie dodatkowe koszty związane z zaciągnięciem pożyczki. Jeżeli obecny stan twoich finansów sprawia, że  decydujesz się na korzystanie z pożyczek, zobacz koniecznie odcinki Porachunków Osobistych. Z nami uporządkujesz swój budżet i nauczysz się nim zarządzać w przyszłości.

Sonda
Czy złożyłeś już wniosek o wakacje kredytowe?
Najnowsze