Najlepsze aplikacje do zarządzania domowym budżetem [ZESTAWIENIE]

2018-03-17 10:00

Zarządzanie domowym budżetem to nawyk, który można w sobie wyrobić. Na szczęście nie trzeba zapisywać wszystkich wydatków w Excelu. Na rynku dostępnych jest wiele bezpłatnych aplikacji, które umożliwiają planowanie zakupów i analizowanie rachunków bez żmudnego ślęczenia w tabelkach. Wybraliśmy najciekawsze z nich.

Zapisywanie wszystkich wydatków początkowo może wydać się bezsensowne i nużące. Z czasem jednak ewidencja domowego budżetu pozwala wyciągać wnioski. Po jakimś czasie okaże się, na co wydajemy najwięcej pieniędzy, będziemy także w stanie oszacować koszt planowanych wakacji. Niektórzy mogą odkryć ze zdziwieniem, że wydają dziesiątki tysięcy złotych na przekąski, inni poznają skalę swoich złych nawyków zakupowych. Gdy zdobędziemy już materiał do analizy, a to wymaga systematycznego zapisywania wszystkich wydatków, powinniśmy zastanowić się, co zmienić, żeby żyć oszczędnie.

Zobacz również: Finanse przyszłości. Za 10 lat aplikacja mobilna będzie najważniejszą w telefonie?

Arkusz w Excelu
Najprostszym sposobem na kontrolowanie wydatków jest arkusz w Excelu. W pierwszej kolumnie można wpisać datę zakupu, w drugiej kolumnie – opisać krótko zakupy, w trzeciej – podać cenę, a w czwartej – kategorię. Warto podzielić wydatki na „żywność", „rozrywkę", „mieszkanie" itp., a nawet na bardziej szczegółowe kategorie. Przykładowy zakup mogą stanowić zakupione 12 marca 2018 r. warzywa za 20 zł z kategorii „jedzenie".

Przeglądając tabelkę i analizując poszczególne kategorie zakupów łatwo będziemy w stanie sprawdzić, jakiego rodzaju płatności generują najwyższe koszty i gdzie można poszukać oszczędności. Aby jednak nie marnować czasu na liczenie, warto ściągnąć jedną z dostępnych w języku polskim aplikacji mobilnych.

Money Lover
Przyjazna w obsłudze jest aplikacja Money Lover – nasz zdecydowany faworyt. Apka umożliwia tworzenie portfeli ze środkami na poszczególne wydatki, co ułatwia szczegółowe planowanie budżetu. Można za jej pomocą kontrolować oszczędności, transakcje cykliczne czy rachunki do zapłacenia. Do wyboru mamy bardzo dużo kategorii zakupów, dzięki czemu precyzyjnie określimy, na co wydajemy pieniądze. I tak mogą one zostać przeznaczone na płatności z kategorii: Żywność i napoje, Rachunki i użyteczność, Zakupy, Przyjaciele i znajomi, Podróże, Zdrowie, Prezenty i darowizny, Rodzina czy Edukacja.

Zobacz: Ta aplikacja uczy zdrowego odżywiania. Sprawdzi skład każdej łyżeczki cukru

Dodatkowo jesteśmy w stanie wyodrębnić bardziej szczegółowe podkategorie produktów, zaznaczyć lokalizację, w której były robione zakupy, wybrać rodzaj płatności, stworzyć notatkę, a nawet dodać zdjęcie. Wszystko to pozwala na tworzenie wyjątkowo szczegółowych zestawień i kolorowych okrągłych diagramów, które pozwalają zobaczyć procentowy udział poszczególnych kategorii w wydatkach. Ponadto do aplikacji można wprowadzić różne źródła przychodów oraz długi i zobowiązania do spłacenia. Co ważne, aplikacja obsługuje polską walutę.

Spendee
Równie atrakcyjne rozwiązanie stanowi Spendee. Apka pozwala śledzić zarówno przychody, jak i wydatki. Wedle życzenia właściciel aplikacji ma możliwość otrzymywania powiadomień o kończącym się budżecie z danej kategorii. Może także włączyć tryb „w podróży".

Wydatki z łatwością  podzielimy na kategorie i przyporządkujemy do różnych portfeli oznaczonych charakterystycznymi ikonami prezentów, samochodu czy jedzenia na mieście.

Polecamy: Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy? [PORADNIK]

Co ciekawe, do zarządzania domowym budżetem z poziomu aplikacji można zaprosić innych, np. członków rodziny. W tym celu wystarczy utworzyć wspólny portfel. Aplikacja obsługuje różne waluty i jest kompatybilna z wieloma systemami bankowości elektronicznej. Spendee można zintegrować z aplikacjami Alior Banku, Banku Zachodniego WBK, Idea Banku, mBanku i  Millenium Banku. Niestety, dostęp do najatrakcyjniejszych funkcjonalności jest płatny.

Spending Tracker/ Pennies
Kolejną aplikacją dla oszczędnych jest Spending Tracker, który ma swój odpowiednik w postaci Pennies (niestety nie obsługuje on polskiej waluty i jest płatny). Nawigacja w Spending Trackerze nie powinna nikomu przysporzyć problemów. Wprowadzane kwoty można przyporządkować do przychodów lub wydatków.

Wystarczy wpisać konkretną sumę i datę zakupu oraz wskazać kategorię, a aplikacja zajmie się resztą – przeanalizuje wprowadzone dane i przygotuje zestawienie ze strukturą wydatków na koniec miesiąca. Do wyboru są takie kategorie, jak: Ubrania, Jedzenie na mieście, Rozrywka, Benzyna, Ogólne, Prezenty, Wakacje, Dzieci, Zakupy, Sport czy Podróże.

Może cię zainteresować: Aplikacja mobilna Amazon jest już dostępna po polsku! Kiedy otwarcie sklepu?

Poszczególne wydatki można zaznaczać różnymi kolorami, co ułatwia ich analizę. Aplikacja pozwala także na ustanawianie dziennych celów zakupowych. Dzięki temu możemy planować wydatki i kontrolować ich wartość. Budżet przeanalizujemy w ujęciu dziennym, tygodniowym lub miesięcznym. Aplikację bez problemu zsynchronizujemy ze wszystkimi urządzeniami Apple.

myMoney
Aplikacją dla prawdziwych minimalistów jest myMoney. Wydatki można wprowadzić do systemu z podziałem na kilka kategorii. Każdej z nich przyporządkujemy inną datę. Aplikacja umożliwia ustanowienie limitu wydatków i pomaga pilnować domowego budżetu.

Kontomierz
Zaawansowane narzędzie do zarządzania budżetem stanowi Kontomierz, który umożliwia synchronizację z kontem w banku. Umożliwia on sporządzanie bardzo szczegółowych zestawień wydatków, a jego dodatkową zaletą jest to, że działa również na desktopach. Do aplikacji można logować się za pomocą 4-cyfrowego PIN-u lub odcisku palca, ale dużym minusem apki jest mało przyjazny interfejs.

Sprawdź też: Tinder po polsku. Taką aplikację mogli stworzyć tylko Polacy

Kontomierz umożliwia przeglądanie statystyk w ujęciu miesięcznym. Aby dodać transakcję do systemu, należy ją opisać, otagować i przyporządkować do odpowiedniej kategorii, spośród których mamy do wyboru: Dzieci i edukację, Mieszkanie, Dom i ogród, Osobiste, Podatki, Prezenty i darowizny, Samochód, Usługi biznesowe, Zakupy oraz Zdrowie. Korzystanie z takiego podziału na kategorie może być kłopotliwe, jeżeli pragniemy ograniczyć się do domowego budżetu.

Paragon
Dla osób, które lubią porównywać ceny i chciałyby szczegółowo przeanalizować strukturę swoich wydatków, ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się aplikacje do przechowywania paragonów i kart lojalnościowych. Przykładowo, Paragon umożliwia skanowanie paragonów za pomocą aparatu w telefonie.

Niektóre apki, jak np. Kwitki.pl, wyposażone są w mechanizmy do rozpoznawania treści, dzięki czemu automatycznie mogą pobierać i przetwarzać informacje z paragonu. Dzięki tego typu aplikacjom sprawdzimy, kiedy kończy się gwarancja na dany produkt lub przejrzymy paragony podzielone na poszczególne kategorie. Nie wystarczy to do zarządzania domowym budżetem, ale może ułatwić życie.

Aplikacje bankowe
Na koniec warto wspomnieć o aplikacjach poszczególnych banków. Niektóre z nich posiadają dodatkowe funkcjonalności, które ułatwiają kontrolowanie swoich wydatków. Przykładowo, aplikacja Banku BZ WBK umożliwia szczegółową analizę wydatków. Bank przygotuje zestawienie transakcji w przyjaznej graficznie oprawie z podziałem na różne kategorie. To duża zaleta dla internautów, którzy boją się udostępniać swoje dane nieznanym firmom i wolą uniknąć synchronizacji konta z innymi systemami.

Źródło: kwitki.pl, getpennies.com, play.google.com, spendee.com, totalmoney.pl, itunes.apple.com, moneylover.me, spending-tracker.en.softonic.com, kontomierz.pl, paragonyapp.pl, totalmoney.pl, blog.bzwbk.pl

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze