Nowe 500 plus BEZ składania wniosków. Zmiana zasad wypłat dzieli Polaków [SONDA]

2020-09-30 8:24 WSB
500 plus 2021
Autor: Shutterstock 500 plus 2021

500 plus w 2021 roku skończy 5 lat. W tym czasie wypłaty świadczenia rodzinnego otrzymało miliony Polaków. Program Rodzina 500 plus przeszedł też gruntowne zmiany, w czasie których chociażby zniesiono kryterium dochodowe. Wciąż jednak wiele pozostaje do zrobienia w kwestii tego świadczenia socjalnego, jak chociażby sprawa wypłat. Pomysł, by 500 plus było w formie bonu upadł. Co jednak, gdyby wypłaty odbywały się bez konieczności składania co rok wniosków? Zobacz, co na temat takich zmian w 500 plus myślą Polacy.

Po zmianach w 500 plus z 2019 roku zmienił się okres rozliczeniowy i terminy wypłat oraz składania wniosków. W 2021 roku Polacy nie złożą już wniosków o wsparcie z programu Rodzina 500 plus w lipcu. Będą mogli dokonać tego dużo wcześniej - TUTAJ przeczytasz o nowych terminach wypłat i składania dokumentów. Wciąż jednak świadczenie nie będzie przyznane na stałe. Gdy skończy się okres rozliczeniowy 500 plus, ponownie trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek. Co jednak, gdyby ten obowiązek znieść?

SZOK! Tyle długu będzie miał każdy Polak w 2021 roku. Kwota jest ogromna

O możliwość wypłat 500 plus bez wniosków pytaliśmy już polityków przed wakacjami. Miałoby to wyglądać tak, że dziecko po urodzeniu otrzymuje własne subkonto (jak konto emeryckie w ZUS) powiązane z numerem PESEL i to na niego automatycznie przelewane są co miesiąc pieniądze. Członek sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny był pomysłem zaintrygowany.

- Pomysł nie jest zły, jest ciekawy, ale wymaga szczegółów, przedyskutowania - powiedział nam Janusz Śniadek z PiS. Zauważył jednak pewien znaczący problem w automatycznych wypłatach. - Musimy jednak pamiętać, że nie każdy chce pobierać 500 plus, więc tu trzeba by zostawić możliwość deklaracji woli, czy chcemy to 500 plus, czy nie - ocenił.

ZOBACZ TAKŻE: Ponad milion Polaków szturmuje urzędy pracy. Nowe dane o bezrobociu w Polsce

Dlatego zapytaliśmy Polaków, czy chcieliby wypłat 500 plus bez wniosków, gdzie jedynie pierwszy raz mamy konieczność złożenia odpowiednich dokumentów. Później pieniądze będą co miesiąc wypłacane do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. W wyjątkowych sytuacjach 500 plus będzie mogło być wydłużone lub też wstrzymane (złe rozporządzanie pieniędzmi) albo zamienione na wsparcie rzeczowe tak, jak ma to miejsce teraz.

Aż 49 proc. z prawie 9 tys. głosujących czytelników "Super Expressu" i "Super Biznesu" nie chciało, aby wnioski o 500 plus zniknęły. Kolejne 45 proc. uznało zaś, że byłby to dobry pomysł, a 6 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

Czytelnicy SE pomogli staruszce i jej niepełnosprawnemu synowi

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.