Środki z zysku NBP będą przeznaczone na modernizację armii

i

Autor: _Alicja_/cc0/pixabay Środki z zysku NBP będą przeznaczone na modernizację armii

Będą środki na modernizację armii. NBP zasilił budżet państwa rekordową kwotą

2022-06-15 15:42

Jak podaje w komunikacie polski bank centralny dokonał wpłaty 10,5 mld zł do budżetu państwa. To 95 proc. zysku wypracowanego przez NBP w 2021 roku. Narodowy Bank Polski wypracował w 2021 roku zysk w kwocie blisko 11 mld zł. Zgodnie z art. 62 i 69 ustawy o NBP, zysk NBP podlega podziałowi na wpłatę z zysku NBP do budżetu państwa oraz 5 proc. rocznego zysku na fundusz rezerwowy NBP. To bardzo dobre wiadomości dla rządu, bo projekt ustawy budżetowej zakładał, że wpłata z zysku NBP wyniesie zaledwie 844 mln zł. Na czym zarobił NBP?

NBP najwięcej zarobił dzięki operacjom finansowym 

Z tego tytułu na czysto uzyskano ok. 9,95 mld zł. Jak przypomina wyborcza biz., w listopadzie 2019 r. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o zmianie w regule tworzenia rezerw przez NBP.

-Na ten cel od tej pory przeznacza się jedynie połowę zysku "ze zrealizowanych i niezrealizowanych kosztów różnic kursowych złotego wobec walut obcych". Przedtem na rezerwę szedł cały zysk z tych operacji. RPP motywowała ruch potrzebą większego uniezależnienia końcowego wyniku banku od różnic kursowych. W zasadzie zmiana ta miała gwarantować, że NBP co roku będzie na plusie - czytamy na portalu.

Historyczne wpłaty NBP

Portal przypomina, że na przykład w 2012 r. NBP wpłacił aż 8,2 mld zł. Podobnie było w 2017 r., kiedy do kasy państwa spłynęło 8,74 mld zł, i w roku ubiegłym, kiedy to NBP musiał wpłacić 8,88 mld zł. Bywały jednak i takie lata, kiedy NBP zysku nie osiągał i nic nie wpłacał do budżetu. Po raz ostatni taka sytuacja miała miejsce w 2019 r.

Czytaj również: Grozi nam coś gorszego niż inflacja. Co to jest stagflacja? Komu zagraża?

O tym, że wyniki finansowe za ubiegły rok będą rekordowe, już w styczniu informował prezes NBP Adam Glapiński - przypomina wyborcza. biz

– NBP osiągnął bardzo dobry zysk. I nie można tego w żaden sposób dezawuować – powiedział wówczas na konferencji prasowej. - Jest to wynik bardzo dobrej pracy kilku departamentów NBP, które dokonały wysiłku, ponosząc pewne ryzyko i dokonując inwestycji obarczonych ryzykiem.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Zgodnie z przyjęta ustawą  o obronie ojczyzny pieniądze z zysku NBP mają finansować modernizację wojska. 

Sonda
Dodatek osłonowy to dobry pomysł na walkę z inflacją?
Najnowsze