Joe Biden uwolni strategiczne rezerwy ropy naftowej

i

Autor: AP Joe Biden uwolni strategiczne rezerwy ropy naftowej

Biden uwalnia amerykańską ropę. Paliwa będą tańsze?

2022-03-31 13:50

Ceny ropy w trakcie wojny przebiły granicę 130 dolarów i choć notowania baryłki spadły, to wciąż utrzymują się na poziomie ponad 100 dolarów. Jak podaje agencja Bloomberga, prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden rozważa uwolnienie strategicznych rezerw ropy naftowej. Interwencja mogłaby obniżyć ceną baryłki i tym samym ceny paliw, na które narzekają nie tylko Polacy, ale i Amerykanie.

Joe Biden obniży ceny paliw? Zamierza uwolnić strategiczne rezerwy ropy

Bloomberg news podało, że administracja Joe Bidena rozważa przez kilka miesięcy uwalniać dziennie ok. miliona baryłek ropy. Tym samym rynek mógłby się ustabilizować, po tym jak został poważnie naruszony przez rosyjską agresję na Ukrainę. To oznaczałoby, że zwiększyłaby się podaż surowca i tym samym cena baryłki mogłyby zanotować spadek.

Już przed wojną problemem była podaż ropy. Rosyjska agresja wywołała reakcje Zachodu w postaci sankcji, co utrudniło eksport ropy ze wschodu. Ponadto niektórzy nabywcy sami zrezygnowali z zaopatrywania się w rosyjską ropę. Ograniczenie Rosji na rynku, jest ograniczeniem działań jednego z kluczowych graczy, więc skutkuje zmniejszeniem podaży surowca.

Wojna na Ukrainie. Kolejki po paliwo

Czy ceny ropy spadną? Joe Biden podejmie dziś decyzję

Biały Dom poinformował, że prezydent przedstaw dziś [31.03.2022] jakie podejmie kroki, w celu obniżki cen paliw. Prawdopodobnie będzie to wcześniej wspomniane uruchomienie rezerw. Obecnie cena baryłki Brent spadła o 3,3 proc., poniżej 108 dolarów. 

Gdyby faktycznie doszło do obniżenia cen ropy w wyniku uwolnienia rezerw, w ciągu kilku tygodni ceny paliw na stacji by spadły. Warto jednak zwrócić uwagę na niski kurs złotówki. Ropę kupujemy za dolary, więc dopóki nawet jeśli będzie obniżka związana z rynkiem ropy, to nie spodziewajmy się spektakularnych obniżek cen paliw.

Sonda
Co zrobisz, jeśli ceny paliw sięgną 10 zł/litr?

Ceny paliw w Polsce

E-petrol.pl opublikowało na swojej stronie średnie detaliczne ceny paliw w Polsce (aktualne na 30.03.2022). Za benzynę Pb98 zapłacimy średnio 6,99 zł/litr, za Pb95 6,67 zł/litr, za olej napędowy (ON) 7,66 zł/litr, a za gaz LPG 3,79 zł/litr.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze