Polska wśród państw objętych procedurą nadmiernego deficytu
Procedura nadmiernego deficytu objęła Polskę, Belgię, Francję, Włochy, Słowację i Maltę. Ostateczną decyzję o uruchomieniu procedury podejmie Rada Europejska w lipcu (na razie Komisja Europejska rozpoczęła procedurę). Jednak wyżej wymienione państwa powinny przygotować plany naprawcze, bo jeśli zignorują zalecenia rady, mogą być wezwane do przyjęcia w wyznaczonym terminie ograniczenia deficytu w postaci np. cięć budżetowych.
Do tej pory Polska była dwukrotnie w procedurze nadmiernego deficytu, w latach 2004-2008 i 2019-2015.
Co z 800 plus, 13. i 14. emeryturami? Resort rodziny uspokaja
Czy to oznacza cięcia w powszechnych programach społecznych, takich jak 800 plus, czy 13. i 14. emerytury? Ministra rodziny i polityki społecznej Agnieszka Dziemanowicz-Bąk w rozmowie z Polsat News stwierdziła, że objęcie Polski procedurą nadmiernego deficytu nie wpłynie na wypłaty sztandarowych świadczeń socjalnych.
- Nic takiego nie leży na stole, nikt o tym nie rozmawia. (...) Lewica stoi na stanowisku, że nie można zaciskać pasa na najchudszych brzuchach. Nie można zaczynać żadnych cięć, żadnych ograniczeń od podstawowych potrzeb Polek i Polaków [...] Jako ministra rodziny, pracy i polityki społecznej uspokajam – nikt do tej pory nie zgłosił się do mnie z żadnym roszczeniem, że mamy coś obciąć, przyciąć, zabrać, ograniczyć. Była deklaracja, że nic co dane, nie zostanie odebrane - powiedziała ministra.
Teraz jednak taka propozycja może się pojawić, bo niedawno Ryszard Petru z Polski 2050 zaproponował, żeby "osoby bogate nie dostawały 800 plus". Ponadto jeśli Polska nie znajdzie innych sposobów na przywrócenie równowagi budżetu, nie można wykluczyć, że wtedy Rada UE nałoży na Polskę konieczność przeprowadzenia cięć.
Polecany artykuł: