Waldemar Buda

i

Autor: Tomasz Golla / Super Express Waldemar Buda

Nieruchomości w Polsce

Centra handlowe zamienią na mieszkania. Minister Buda ujawnia plan

2022-08-04 14:11

Minister rozwoju Waldemar Buda poinformował, że twórcy projektu liczą, że dzięki ułatwieniom w przekształcaniu budynków usługowych i handlowych na mieszkalne w krótkim czasie powstanie kilka tysięcy mieszkań. Przekazał, że projekt w tej sprawie ma być w ciągu kilku tygodni rozpatrywany na posiedzeniu rządu.

Zamiana budynków usługowych i handlowych w mieszkalne. Propozycja zmiany przepisów

W trakcie konferencji prasowej w resorcie rozwoju i technologii minister Waldemar Buda zauważył, że większa popularność pracy zdalnej i zmiana nawyków na skutek pandemii spowodowały, że sporo obiektów handlowych i usługowych dziś liczy straty, część jest niewykorzystywana, część nie ma najemców.

W związku z tym - jak mówił - ministerstwo proponuje zmiany przepisów, które spowodują uelastycznienie wykorzystywania terenów albo obiektów, które dziś są przeznaczone na duże galerie handlowe, powyżej 2 tys. metrów albo na obiekty biurowe.

Pieniądze to nie wszystko. Barbara Socha

Mieszkania zamiast sklepów i biur

"Chcielibyśmy, by w dzisiejszych obiektach, oczywiście tam gdzie jest to technicznie możliwe, dochodziło do transformacji tych terenów i obiektów. Samorząd będzie podejmował decyzję i wskazywał uchwałą, który teren pomimo że w planie lub studium (uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego) jest przeznaczony na usługi lub obiekt handlowy, będzie mógł być poddany konwersji na rzecz mieszkalnictwa" – powiedział minister rozwoju.

Samorządy otrzymają wsparcie i atrakcyjną ofertę cenową

Samorząd będzie mógł oczekiwać, by 5% mieszkań trafiła do zasobu mieszkań komunalnych samorządu - dodał.

Wiceminister rozwoju Piotr Uściński uściślił, że samorząd będzie miał możliwość wykupienia takich lokali za 50 % kosztów ich budowy. "Gmina kupując takie lokale będzie mogła też skorzystać z naszych programów wsparcia" - dodał.

Wizja kilku tysięcy mieszkań - w krótkim czasie

"Żeby cały proces usprawnić, chcemy, by czasowo, przez okres 2 lat przy przebudowach tego typu obiektów wyłączyć procesy dotyczące formalności, czyli pozwolenia na budowę i zgłoszenia odbioru, by te prace, które nie naruszają konstrukcji, odbyły się bez zbędnych formalności" - podkreślił minister rozwoju Waldemar Buda.

"Liczymy, że to rozwiązanie w krótkim czasie przyniesie nam kilka tysięcy mieszkań. Dopingujemy wszystkich tych, którzy mają niewykorzystane powierzchnie, by szli w tym kierunku" - oświadczył Waldemar Buda.

Projekt zostanie rozpatrzony

Poinformował, że projekt ma być rozpatrywany w najbliższych dniach na Komitecie Stałym Rady Ministrów. "Myślę, że w ciągu kilku tygodnie będzie to procedowane na Radzie Ministrów i później proces w Sejmie, więc bardzo szybko zamierzamy do tego podejść, przeprocedować" - powiedział Buda.

W czerwcu projekt ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na budynki mieszkalne został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.

Sonda
Czy obawiasz się drastycznych podwyżek opłat za mieszkanie?
Listen to "Centra handlowe znikną z polskich miast? Co pojawi się w ich miejscu?" on Spreaker.
Najnowsze