pożyczka

i

Autor: shutterstock

Problem z mieszkaniami

Zapaść na rynku nieruchomości. Mniej kredytów hipotecznych

2022-07-28 13:05

Mniejsza zdolność kredytowa Polaków spowodowana podwyżkami stóp procentowych przyczyniła się do zauważalnego spadku ilości udzielanych kredytów hipotecznych. W pierwszym półroczu 2022 roku banki i SKOK-i udzieliły o 32 proc. mniej kredytów w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku.

Zmniejsza się liczba i wartość udzielanych kredytów hipotecznych

Sprzedaż wszystkich kredytów i pożyczek łącznie wyniosła 79,8 mld zł - to spadek o 8,7 mld zł w porównaniu do wyniku z pierwszych sześciu miesięcy ubiegłego roku - informuje "Rzeczpospolita" powołując się na dane pochodzące z Biura Informacji Kredytowej (BIK). Największe załamanie można zaobserwować w sektorze kredytów hipotecznych.

W pierwszym półroczu 2022 roku banki i SKOK-i udzieliły łącznie 90,8 tys. kredytów mieszkaniowych - o 32,3% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ich łączna kwota była o 25,1% niższa - wyniosła 31,59 mld zł. Zauważalne skurczenie się rynku kredytów hipotecznych jest związane ze zmniejszeniem popytu więc również z mniejszą liczbą udzielonych kredytów - zaznacza Biuro Informacji Kredytowej.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Zdolność kredytowa Polaków maleje

Na taką sytuację ma wpływ wciąż malejąca zdolność kredytowa Polaków związana z podwyżkami stóp procentowych - wskazuje Mariusz Cholewa, prezes Biura Informacji Kredytowej. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Mariusz Cholewa zauważa, że pomimo że jakości kredytów mieszkaniowych utrzymującej się na bardzo wysokim poziomie - od dwóch miesięcy widoczne jest jej pogorszenie mierzone indeksem jakości portfela kredytów mieszkaniowych, wykorzystywanego jako element systemu wczesnego ostrzegania.

Wakacje kredytowe nie poprawią sytuacji na rynku

Prezes BIK zauważa również, że wakacje kredytowe (wchodzące w życie od 29 lipca 2022 roku) mogą "zahibernować zjawisko pogarszania się jakości kredytów". Wakacje zatrzymają tak zwany licznik przeterminowań. Oznacza to, że banki nie będą naliczać opóźnienia w spłacie osobom będącym w trudnej sytuacji, które zdecydowały się na skorzystanie z możliwości odroczenia spłaty.

Biuro Informacji Kredytowej informuje, że prognozowany spadek wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych w ujęciu rok do roku wyniesie 40,4%.

Sonda
Czy będziesz korzystał z wakacji kredytowych?
Najnowsze