Muszelki

i

Autor: Shutterstock Muszelki

Chcesz przywieźć z wakacji muszelkę z plaży czy regionalne wyroby? Możesz zapłacić wysoką karę! Poznaj listę towarów zakazanych

2022-07-02 20:08

Bardzo często turyści, którzy wybierają się na wakacje za granicę nie są świadomi panujących w danym kraju przepisów. Za niepozorną muszelkę z plaży, czy artykuły spożywcze może grozić kara grzywny. Polacy niekiedy nie wiedzą, co mogą wywieźć, ale także co mogą wprowadzić na teren Polski. Jakich towarów unikać? Za niektóre można nawet trafić do więzienia.

Wakacje 2022. Towary, których nie wolno przewozić. Są to m.in. muszelki z plaży

W przypadku strefy Schengen, przepisy mogą się różnić, w zależności od kraju, do którego przyjeżdżamy. Należy zdawać sobie sprawę, że regulacje mogą dotyczyć m.in. przewozu leków, szczególnie psychotropowych, na padaczkę, ADHD, a nawet silnych leków przeciwbólowych. Najsurowiej na takie artykuły patrzy się w Norwegii. Przed przyjazdem trzeba szczegółowo się dowiedzieć, jakich konkretnych leków tam nie kupimy, a także jakie są zakazane. Za taką niewiedzę turystom przyjdzie słono zapłacić. Muszelki z plaży, które od lat są najpopularniejszą wakacyjną pamiątką także są niedozwolone do przewodu w wielu krajach. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku koralowców. Turyści dewastują rafę koralową, poławiają chronione zwierzęta, by pozyskać z nich atrakcyjne muszle. Często jednak trafiają one na sprzedaż, co jest nielegalne.

Skóra zwierząt, kość słoniowa i wiele innych. Czego nie wolno przewozić? Jakie są kary?

Turyści często narażają się na wysokie kary grzywny poprzez przewożenie w walizkach np. skóry zwierząt, kości słoniowej, koralowców czy muszli. Zdarza się, że pracownicy na lotniskach znajdują wypchane zwierzęta, zęby aligatorów, ale też będące pod ochroną rośliny. Kara grzywny za ich przewóz może być niezwykle wysoka, co więcej, w niektórych przypadkach turystom może grozić nawet więzienie od 3 miesięcy do 5 lat.

Kongres 590 - Paweł Majewski, prezes ENEA | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Przewóz tych artykułów spożywczych w UE i strefie Schengen jest niedozwolony 

Na terenie Unii Europejskiej nie można przewozić żywności pochodzenia zwierzęcego np. mięso, wędliny i nabiał. Dlaczego? Niektóre z nich mogą zawierać patogeny wywołujące u zwierząt choroby zakaźne. W kwestii produktów roślinnych dozwolone jest przewożenie do 5 gatunków owoców. Są to banany, kokosy, duriany, daktyle i ananasy. 

Przy transporcie lądowym turyści mają obowiązek zgłoszenia m.in. przewóz papierosów czy alkoholu, których łączna cena przekracza 300 euro. W przypadku transportu morskiego lub lotniczego limit wynosi 430 euro za przewóz wyrobów akcyzowych. Zgłosić trzeba również gotówkę powyżej 10 tys. euro.

Sonda
Czy obawiasz się anulowania lotów?
Najnowsze