Ursula von der Leyen w Polsce

i

Autor: KPRM Ursula von der Leyen w Polsce

Czy Polska spełnia warunki KPO?

Co z pieniędzmi z KPO dla Polski? Szefowa KE nie pozostawia złudzeń

2022-09-23 16:50

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która przebywa w Stanach Zjednoczonych z powodu Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w czwartek wieczorem, 22 września odpowiadała na pytania studentów i wykładowców Uniwersytetu Princeton. Pojawił się tam temat praworządności i polskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO). „Nie możemy i nie wypłacimy żadnych pieniędzy. To są fakty na teraz” - powiedziała Ursula von der Leyen.

Obawy szefowej Komisji Europejskiej

Szefowa Komisji wyjaśniła, jak działa Krajowy Plan Odbudowy, po czym przypomniała, co nakazuje orzeczenie TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej i dokonała oceny. "Jeśli państwo wykona umowę, to zostaną wypłacone pieniądze" - stwierdziła Ursula von der Leyen. 

"Dzieje się to, czego się obawiałam. Polski rząd nie chce zmienić praw w sposób, jaki zapisaliśmy w naszej umowie w kwestii przywrócenia niezależności sądownictwa. I dlatego nie możemy i nie wypłacimy żadnych pieniędzy" – zadeklarowała von der Leyen.

Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk

Wstrzymanie pieniędzy z KPO

Szefowa Komisji Europejskiej przyznaje, że wstrzymanie pieniędzy z KPO tworzy politycznie trudną sytuację. – To mieszanie dwóch rzeczy, które nie mają ze sobą nic wspólnego. To niesamowite, jak Polacy otworzyli swe serca i swe domy dla uchodźców. Fantastyczna gościnność Polaków! Ale to coś odrębnego od uzgodnienia, które mamy z rządem, że będziemy wypłacać pieniądze tylko wtedy, gdy przeprowadzi reformy, na które się umówiliśmy – tłumaczyła von der Leyen.

Polski KPO to 22,5 mld euro dotacji oraz 12,1 mld euro tanich pożyczek, a o pozostałe przysługujące Polsce 22 mld pożyczek rząd może zwrócić się do Brukseli najpóźniej w 2023 r.

Sonda
Czy środki z KPO są nam potrzebne?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze