Marek Belka

i

Autor: Piotr Grzybowski/SUPER EXPRESS, SHUTTERSTOCK Marek Belka

Podatki

Czy będą zmiany w podatku Belki? Jest propozycja ministerstwa finansów

2022-08-08 12:37

Ministerstwo Finansów chce zmienić mechanizmy funkcjonowania 19 proc. podatku od zysków kapitałowych, zwany potocznie "podatkiem Belki". Super Ekspress jako jedyna redakcja apelowała do rządzących o zniesienie tego podatku, ze względu na trudne otoczenie ekonomiczne w jakim znalazło się wielu Polaków, których oszczędności w ekspresowym tempie tracą na wartości przez pędzącą inflację. Do tego lokaty są na żenująco niskim poziomie. Jeszcze jakby tego było mało obłożone są 19 proc. podatkiem. Co i jak chce zmienić resort finansów?

Jak miałby być skonstruowany nowy podatek Belki?

Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w rozmowie z Business Insiderem, przyznała, że już czas zacząć dyskusję, czy podatek od zysków kapitałowych nie powinien być w przyszłości progresywny.

Kogo obejmą zmiany?

Szwarc z resortu finansów przyznała, że mamy jeden z najniższych podatków od zysków kapitałowych w Europie. Jak tłumaczyła,  nasze 19 proc. to dużo mniej niż opodatkowanie w takich krajach jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, nie mówiąc już o Danii, gdzie taki podatek wynosi 42 proc.

Jej zdaniem nie jest tak, że podatek Belki powoduje, że oszczędzający na lokatach bankowych nie widzą żadnych zysków.

-Po prostu do niedawna lokaty były bardzo nisko oprocentowane i kwestia podatkowa nie miała tutaj żadnego znaczenia. Druga kwestia to pytanie, czy podatek powstrzymuje przed oszczędzaniem, czy 19 proc. stawka kogokolwiek do tego zniechęca. W to akurat wątpię - uważa pełnomocniczka.

-W Ministerstwie Finansów jesteśmy otwarci na sugestie na temat tego, jak ten podatek ma być skonstruowany. Uważam, że powinniśmy zacząć dyskusję, czy podatek od zysków kapitałowych nie powinien w przyszłości być progresywny. Obecnie jest tak, że Kowalski oszczędzający kilkaset złotych w banku i zyskujący na oprocentowaniu płaci tyle samo podatku co inwestor, który lokuje setki tysięcy np. na giełdzie. Tutaj jest pole do dyskusji o tym, czy podatek nie powinien być zmieniony i różny w zależności od tego, kto go płaci i w co inwestuje - mówi Szwarc w rozmowie z portalem.

Szwarc odniosła się również do pomysłu zwolnienia lokat z podatku Belki, a pozostawienie go na rynku kapitałowym.  -Zwolnienie lokat i uatrakcyjnienie ich w porównaniu z rynkiem kapitałowym spowodowałoby dodatkowe zmniejszenie zachęt do inwestowania i stało w sprzeczności z tym, co próbujemy w MF robić - mówi Szwarc w rozmowie z portalem.

-Aktywność obywateli jako inwestorów klasyfikuje się dziś na jednym z najniższych poziomów. Jeżeli już oszczędzamy, to głównie odkładamy pieniądze na koncie w banku, kupujemy nieruchomości lub wchodzimy w bardzo ryzykowne aktywa typu kryptowaluty. Zwolnienie lokat i uatrakcyjnienie ich w porównaniu z rynkiem kapitałowym spowodowałoby dodatkowe zmniejszenie zachęt do inwestowania i stało w sprzeczności z tym, co próbujemy w MF robić - stwierdziła.

Likwidacja podatku Belki przyniesie straty budżetowi państwa

Jak już pisaliśmy w Super Biznesie, likwidacja podatku Belki pozbawiłaby budżet państwa znaczących wpływów. Mówi się, że wartość samych depozytów można szacować na blisko 880 mld złotych, a to tylko część środków, z których zyski podlegają opodatkowaniu. O tym mówił w rozmowie z Super Biznesem ekonomista profesor Witold Orłowski były szef zespołu doradców ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

-To zmusiłoby rząd do oszczędzania, być może na jakiś transferach społecznych (14 emerytura, 500 plus). Polityka rządu jednak idzie w kierunku zwiększania wydatków, a nie oszczędzania, a to jest działaniem proinflacyjnym - ocenił ekonomista w rozmowie z Super Biznesem.

Sonda
Czy jesteś za likwidacją podatku Belki?

19 proc. podatek Belki został wprowadzony tymczasowo w 2002 r. Daniną obarczone są: odsetki od kredytów gotówkowych i pieniężnych, przychody z tytułu wypłaconej dywidendy, odsetki od środków zebranych na lokatach czy rachunkach oszczędnościowych, odsetki od papierów wartościowych, czy chociażby przychody z funduszy kapitałowych. Podatek jest pobierany tylko od kwoty uzyskanych przychodów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze