Marek Belka

i

Autor: Piotr Grzybowski/SUPER EXPRESS, SHUTTERSTOCK Marek Belka

Podatki

Czy będą zmiany w podatku Belki? Jest propozycja ministerstwa finansów

2022-08-08 12:37

Ministerstwo Finansów chce zmienić mechanizmy funkcjonowania 19 proc. podatku od zysków kapitałowych, zwany potocznie "podatkiem Belki". Super Ekspress jako jedyna redakcja apelowała do rządzących o zniesienie tego podatku, ze względu na trudne otoczenie ekonomiczne w jakim znalazło się wielu Polaków, których oszczędności w ekspresowym tempie tracą na wartości przez pędzącą inflację. Do tego lokaty są na żenująco niskim poziomie. Jeszcze jakby tego było mało obłożone są 19 proc. podatkiem. Co i jak chce zmienić resort finansów?

Jak miałby być skonstruowany nowy podatek Belki?

Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w rozmowie z Business Insiderem, przyznała, że już czas zacząć dyskusję, czy podatek od zysków kapitałowych nie powinien być w przyszłości progresywny.

Kogo obejmą zmiany?

Szwarc z resortu finansów przyznała, że mamy jeden z najniższych podatków od zysków kapitałowych w Europie. Jak tłumaczyła,  nasze 19 proc. to dużo mniej niż opodatkowanie w takich krajach jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, nie mówiąc już o Danii, gdzie taki podatek wynosi 42 proc.

Jej zdaniem nie jest tak, że podatek Belki powoduje, że oszczędzający na lokatach bankowych nie widzą żadnych zysków.

-Po prostu do niedawna lokaty były bardzo nisko oprocentowane i kwestia podatkowa nie miała tutaj żadnego znaczenia. Druga kwestia to pytanie, czy podatek powstrzymuje przed oszczędzaniem, czy 19 proc. stawka kogokolwiek do tego zniechęca. W to akurat wątpię - uważa pełnomocniczka.

-W Ministerstwie Finansów jesteśmy otwarci na sugestie na temat tego, jak ten podatek ma być skonstruowany. Uważam, że powinniśmy zacząć dyskusję, czy podatek od zysków kapitałowych nie powinien w przyszłości być progresywny. Obecnie jest tak, że Kowalski oszczędzający kilkaset złotych w banku i zyskujący na oprocentowaniu płaci tyle samo podatku co inwestor, który lokuje setki tysięcy np. na giełdzie. Tutaj jest pole do dyskusji o tym, czy podatek nie powinien być zmieniony i różny w zależności od tego, kto go płaci i w co inwestuje - mówi Szwarc w rozmowie z portalem.

Szwarc odniosła się również do pomysłu zwolnienia lokat z podatku Belki, a pozostawienie go na rynku kapitałowym.  -Zwolnienie lokat i uatrakcyjnienie ich w porównaniu z rynkiem kapitałowym spowodowałoby dodatkowe zmniejszenie zachęt do inwestowania i stało w sprzeczności z tym, co próbujemy w MF robić - mówi Szwarc w rozmowie z portalem.

-Aktywność obywateli jako inwestorów klasyfikuje się dziś na jednym z najniższych poziomów. Jeżeli już oszczędzamy, to głównie odkładamy pieniądze na koncie w banku, kupujemy nieruchomości lub wchodzimy w bardzo ryzykowne aktywa typu kryptowaluty. Zwolnienie lokat i uatrakcyjnienie ich w porównaniu z rynkiem kapitałowym spowodowałoby dodatkowe zmniejszenie zachęt do inwestowania i stało w sprzeczności z tym, co próbujemy w MF robić - stwierdziła.

Likwidacja podatku Belki przyniesie straty budżetowi państwa

Jak już pisaliśmy w Super Biznesie, likwidacja podatku Belki pozbawiłaby budżet państwa znaczących wpływów. Mówi się, że wartość samych depozytów można szacować na blisko 880 mld złotych, a to tylko część środków, z których zyski podlegają opodatkowaniu. O tym mówił w rozmowie z Super Biznesem ekonomista profesor Witold Orłowski były szef zespołu doradców ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

-To zmusiłoby rząd do oszczędzania, być może na jakiś transferach społecznych (14 emerytura, 500 plus). Polityka rządu jednak idzie w kierunku zwiększania wydatków, a nie oszczędzania, a to jest działaniem proinflacyjnym - ocenił ekonomista w rozmowie z Super Biznesem.

Sonda
Czy jesteś za likwidacją podatku Belki?

19 proc. podatek Belki został wprowadzony tymczasowo w 2002 r. Daniną obarczone są: odsetki od kredytów gotówkowych i pieniężnych, przychody z tytułu wypłaconej dywidendy, odsetki od środków zebranych na lokatach czy rachunkach oszczędnościowych, odsetki od papierów wartościowych, czy chociażby przychody z funduszy kapitałowych. Podatek jest pobierany tylko od kwoty uzyskanych przychodów.

Najnowsze