Plac Czerwony/Moskwa/Kreml/Rosja

i

Autor: SHUTTERSTOCK Hortex opuszcza Rosję

Sakncje na Rosję

Czy sankcje na Rosję zadziałały? Agencja Bloomberg mówi jak jest

2022-08-27 5:01

Zyski rosyjskich przedsiębiorstw mimo zachodnich sankcji związanych z agresją na Ukrainę wzrosły w II kwartale tego roku o jedną czwartą – poinformowała w piątek agencja Bloomberg. Zgodnie z obliczeniami Sbierbanku, na podstawie danych Rosstatu, zysk rosyjskich firm podskoczył do 9,5 bln rubli (144 mld dolarów). Przy tym wzrost w stosunku do II kwartału 2021 roku przekroczył wzrost cen artykułów spożywczych o 17 proc.

Sankcje na Rosję

Sektor produkcyjny, który szczególnie dużo stracił na zakazie importu kluczowych komponentów, mimo wszystko miał zyski na poziomie 44 proc. ubiegłorocznych. Natomiast np. zyski branży transportowej wzrosły o 168 proc. Wzrost dochodów zanotowały też budownictwo, hotelarstwo i sektor gastronomiczny, co analitycy wyjaśniają tym, że w wyniku ograniczenia międzynarodowego transportu lotniczego Rosjanie zostali w kraju.

Na skutek spadku sprzedaży o 13 proc. obniżyły się zyski handlu hurtowego i detalicznego. W sektorze IT, skąd masowo wycofały się zachodnie firmy, zyski spadły o 48 proc.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Wojna na Ukrainie

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 184 dni. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w piątek, że oficjalnie uznała przywódcę Czeczenii Ramzana Kadyrowa i dwóch jego bliskich współpracowników za podejrzanych w sprawie zbrodni popełnianych w Ukrainie.

Śledczy mają dowody na to, że w lutym i marcu Kadyrow osobiście kierował opracowywaniem i planowaniem niektórych operacji wojskowych sił rosyjskiej gwardii narodowej z Czeczenii, a także wydawał rozkazy i przyjmował raporty.

Sonda
Czy Rosja powinna być zapraszana na szczyty międzynarodowe?
Najnowsze