Daniel Obajtek dla Super BIz

i

Autor: PAWEŁ SUPERNAK / PAP Daniel Obajtek dla Super BIz

Gospodarka

Daniel Obajtek o Marcie Kaczyńskiej, ciężkiej zimie i cenach gazu

2022-09-21 10:42

-Publikowanie czegoś, co nie jest sprawdzone, nie powinno pozostawać bezkarne. I to nawet nie jest kwestia podejrzanych stron rosyjskich, tylko polskich mediów, które te materiały po prostu raz za razem przedrukowują bez głębszej weryfikacji. I czy to dotyczy mnie, czy dotyczy pana Donalda Tuska, czy jakiegokolwiek pana misia Gogo, nie powinno mieć miejsca- przyznał w wywiadzie dla Wirtualnej Polski, Daniel Obajtek prezes PKN Orlen. Szef koncernu w rozmowie mówił również m.in. o bieżącej sytuacji makroekonomicznej i bezpieczeństwie dostaw gazu, energii elektrycznej i węgla oraz inwestycji w atom.

Marta Kaczyńska mieszka na Mazurach rzut beretem od prezesa Obajtka

W wywiadzie przede wszystkim Obajtek tłumaczył się z wycieku meila, w którym Marta Kaczyńska próbuje znajomej osobie załatwić pracę.

-Nie dam się wciągnąć w wir spekulacji, już mówiłem - nie będę komentował tej sprawy - skwitował Obajtek. Nie każdy z tych ludzi ma działkę na Mazurach niedaleko pana - dopytywał dziennikarz, rzut beretem, dwa machnięcia wiosłem.

Czy ja się pytam pana o prywatne kontakty? Czy pytam się, czy pan pływa do kogoś, czy nie pływa? Cenię pana, ale szanujmy siebie nawzajem i szanujmy naszą prywatność. A to nie ma z nią nic wspólnego -odpowiedział Obajtek.

Forum w Karpaczu 2022: Marcin Horała

-Odpowiednie służby zostały powiadomione i podjęliśmy niezbędne działania. Powiem panu zupełnie spokojnie - tych skrzynek, których ja używam, i tych treści, które tam są, to jestem pewien. Są w pełni bezpieczne. I na dodatek nie ma tam treści, których bym się kiedykolwiek wstydził. I tyle.A tymczasem ktoś robi w Polsce jedną wielką prowokację - a media w Polsce dają się na to nabrać - skwitował prezes Orlen.

Czy zabraknie ciepła w polskich domach? Daniel Obajtek uspokaja

W rozmowie nie zabrakło również wątku ciepła w polskich domach i ciężkiej zimy, która może nas czekać. Pytany o to Obajtek, uspokajał, że W Polsce zrobiliśmy już dużo pod względem bezpieczeństwa dostaw gazu, energii elektrycznej i węgla. Nie sądzę, żeby zimą było w domach zimno. Jest niestety inna kwestia - ceny tych produktów - stwierdził.

Jak dodał, Polska nie jest samotną wyspą. Jesteśmy powiązani gospodarczo chociażby z naszymi sąsiadami, więc mówię, że jest to problem całej Europy. I teraz trzeba skupić się na szukaniu rozwiązań - w różnych obszarach gospodarki. 

-Polsce potrzebne są inwestycje w logistykę, w sieci energetyczne - takich trzeba zresztą w całej Europie. Po co? Aby przekierować szlaki dostaw węglowodorów, energii elektrycznej i towarów. Kolejny obszar niezbędnych inwestycji dla bezpiecznej przyszłości to energetyka odnawialna. Jestem przekonany, że wojna - której prowodyrem jest oczywiście Rosja - będzie impulsem do szybkiego zwiększenia niezależności energetycznej europejskiej gospodarki. Warto, by się tak stało. Po pierwsze gospodarka nie znosi próżni. Pustki po rosyjskich surowcach nie będziemy mieli w nieskończoność, ona się wypełni. Po drugie, wojna przyspieszy transformację i implementację nowych technologii - mówił Obajtek. 

Daniel Obajtek: Przyszłość to Odnawialne Żródła Energii

Jak stwierdził prezes Obajtek, Orlen mocno inwestuje od pięciu lat - głównie w nowoczesną energetykę, dającą stabilność energetyczną i bezpieczeństwo spółce i gospodarce. Dlatego tak ważne jest, aby stworzyć u nas warunki dla dalszego rozwoju np. Odnawialnych Źródeł Energii czy energetyki atomowej.

-Inwestujemy w energetykę odnawialną na lądzie, na wodzie, rozbudowujemy moce fotowoltaiczne, budujemy elektrownie gazowe, otwieramy się na technologie wodorowe, a wreszcie wchodzimy w atom - przyznał szef Orlenu. Na naszych barkach spoczywa ciężar transformacji energetycznej, musimy wchodzić w projekty, które będą skutecznie bilansowały cały system oparty na odnawialnych źródłach energii. I takie, które są bliższe do wdrożenia. Dlatego właśnie inwestujemy w mały atom.

Sonda
Czy zarząd PKN Orlen słusznie otrzymał wyższe wynagrodzenie niż rok wcześniej?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze