Obajtek o ciężkiej zimie w Europie
- Nie unikam trudnych tematów i nie koloryzuję rzeczywistości. Rozumiem trudną sytuację Polaków, ale ta zima będzie ciężka dla całej Europy. Trzeba skupić się na szukaniu rozwiązań. Uważam przy tym, że jeśli Europa wybierze solidarność, to przetrwa tę zimę, a co za tym idzie, każda kolejna zima będzie gospodarczo lżejsza - powiedział prezes PKN Orlen w rozmowie z Business Insider Polska.
Obajtek wyraźnie podkreślił, że istnieje także zagrożenie polityczne. - Patrząc historycznie, nadchodząca ciężka zima może prowadzić do większego poparcia dla ruchów radykalnych, których jedynym celem będzie rozgrywanie niepokojów społecznych i kontestowanie solidarności europejskiej. Jeśli w jakimkolwiek państwie takie ugrupowanie dojdzie do władzy, Rosja osiągnie jeden ze swoich celów. Dlatego ostrzegam, że wbrew słowom niektórych ekspertów i polityków, konflikt na wschodzie może szybko się nie skończyć, a na pewno będziemy jeszcze długo odczuwać jego geopolityczne skutki. Dlatego tak potrzebne są inwestycje w logistykę w całej Europie, tak aby przekierować szlaki dostaw węglowodorów, towarów i usług. Kolejny obszar niezbędnych inwestycji dla bezpiecznej przyszłości to zeroemisyjna energetyka - powiedział.
Daniel Obajtek przyznał, że w długiej perspektywie wywołana przez Rosję wojna może okazać się impulsem do szybkiego zwiększenia niezależności energetycznej europejskiej gospodarki. - Po pierwsze gospodarka nie znosi próżni i pustka po rosyjskich surowcach się wypełni. Po drugie przyspieszy transformację i implementację nowych technologii - powiedział.
Polecany artykuł:
Nadciąga gigantyczna drożyzna
Co dokładnie Daniel Obajtek ma na myśli, mówiąc, że zima będzie ciężka? - Już odczuwamy ciężar rekordowo wysokich cen gazu, energii, a w efekcie wszystkich innych produktów i usług. To dotyczy całej Europy, wszyscy ten ciężar dźwigamy - powiedział. Daniel Obajtek przyznał, że dlatego tak ważna jest solidarność, ale też inwestycje w logistykę. Jako przykład podaje przejście z gazu tłoczonego rurami na gaz skroplony. Zdaniem prezesa PKN Orlen takie inwestycje musi przeprowadzić cała Europa, nie tylko Polska. - Zresztą akurat Polska bardzo dużo zrobiła w kierunku skutecznej dywersyfikacji dostaw ropy i gazu. Dla Orlenu od kilku lat zróżnicowanie kierunków dostaw było priorytetem. W tę strategię wpisują się wszystkie inwestycje i procesy akwizycyjne. To wszystko się łączy i umożliwia realizację jednego celu – budowę multienergetycznej firmy, która będzie filarem rozwoju polskiej gospodarki i gwarantem transformacji, a co za tym idzie bezpieczeństwa w regionie. W kwestii stabilności dostaw węglowodorów jesteśmy bardziej zaawansowani niż inne kraje, które prowadziły w tym obszarze wręcz naiwną politykę - podkreślił.
Czy zimą Polacy będą mieli czym ogrzać domy?
Włącz podcast i poznaj prognozy!
Listen to "Teraz zostało już tylko różaniec odmawiać - Bogusław Grabowski o kryzysie węglowym [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.