morawiecki sasin

i

Autor: se

Podatki dla firm

Podatek Sasina może jednak nie wejść w życie. Czy rząd wycofa się z kontrowersyjnego pomysłu?

2022-10-12 15:16

Rząd rezygnuje z pomysłu wprowadzenia tak zwanej daniny Sasina - ustalili dziennikarze RMF FM. Chodzi o proponowany przez wicepremiera Jacka Sasina drakoński, bo aż 50-procentowy podatek od nadmiarowych zysków największych polskich firm. Już samo ogłoszenie pomysłu wprowadzenia tego podatku zatrzęsło warszawską giełdą, powodując wielomiliardowe straty - czytamy na stronie RMF FM.

Firmy energetyczne pozbawione części zysku

Jak informuje radio podatek trafi do kosza. Po pierwsze dlatego, że jest już niepotrzebny. Ten sam efekt - pozbawienia spółek energetycznych części zysku - został osiągnięty projektami dwóch innych ustaw o częściowym zamrożeniu cen prądu dla odbiorców indywidualnych i przedsiębiorstw. 

Wicepremier i minister aktywów państwowych ogłosił podatek od nadmiarowych zysków spółek Skarbu Państwa i firm zagranicznych pod koniec września. W państwowej telewizji zdradził, że stawka będzie aż 50-procentowa, a pozyskane środki mają zostać przeznaczone na obniżanie cen energii.

Według rządowych symulacji podatek Sasina miał przynieść budżetowi państwa 13,5 mld zł na łagodzenie skutków wysokich cen energii. Pieniądze pochodzące z podatku od zysków nadzwyczajnych pokryją koszty zamrożenia cen dla polskich rodzin oraz zamrożenia cen na znacznie niższych niż rynkowe dla odbiorców wrażliwych i samorządów" - poinformował Jacek Sasin cytowany przez portal Strefa Inwestorów.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Sonda
Czy Twoim zdaniem PiS radzi sobie z drożyzną?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze