Do kiedy składać oświadczenie?
"Dla odbiorców indywidualnych ta taryfa G jest prosta w identyfikacji, na poziomie taryfikacji ta taryfa zostanie zamrożona; ćwiczenie na poziomie urzędu regulacji energetyki, absolutnie proste w wykonaniu, pewne w zabezpieczeniu odbiorców indywidualnych" - wskazała minister Moskwa. Jak dodała, dla pozostałych odbiorców, czyli mikro-, małych- i średnich przedsiębiorstw oraz dla niezbędnych zadań własnych samorządów, ta taryfa również wyniesie 785 zł/MWh.
"Lista podmiotów, które wspieramy w cieple, w gazie, czyli szkoły, uczelnie, żłóbki, piecza zastępcza, spółdzielnie socjalne i wszystkie inne podmioty, które pracują z osobami wrażliwymi, z osobami niepełnosprawnymi, to również ta obniżona stawka 785" - wymieniła minister. Anna Moskwa poinformowała, że wnioski należy składać do 30 listopada. "Do 30 listopada należy złożyć oświadczenie do swojego dostawcy energii, że jest się takim podmiotem, że jest się szkołą, przedszkolem, żłobkiem, szpitalem" - podała minister.
Główne źródło finansowania
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa we wtorek podczas konferencji prasowej, na której przedstawiono mechanizm maksymalnej ceny energii elektrycznej dla podmiotów wrażliwych, w tym szpitali, żłobków, uczelni oraz małych i średnich firm nie wyższej niż 785 zł/MWh powiedziała, że głównym źródłem finansowania tego wsparcia będą przychody wytwórców energii. "Na określonych poziomach, w zależności od źródła, te przychody będą na bieżące przekazywane do Zarządcy Rozliczeń, tak żeby te dwa instrumenty mogły się bilansować" - powiedziała minister Moskwa.
Dodała, że uwzględniane będą niezbędne koszty, które spółki ponoszą i które w swoich budżetach mają. "Na pewno jest to koszt paliwa, które muszą zakupić po określonej cenie, z którą często nie mogą dyskutować np. cena gazu. Na pewno koszt ETS-u, wszystkie inne opłaty środowiskowe, niezbędne opłaty do wytworzenia energii wynikające z obowiązków ustawowych, uzasadniona marża i dodatek inwestycyjny" - wymieniła.