Niemcy

i

Autor: SHUTTERSTOCK Inflacja w Niemczech

Inflacja w Niemczech. Drożeje praktycznie wszystko. Jest gorzej niż w Polsce?

2022-05-30 16:34

Poziom inflacji bije rekordy w wielu krajach Europy. W maju w Niemczech inflacja wyniosła 7,9 proc. rdr (w kwietniu było to 7,4 proc.)- przekazał w poniedziałek (30 maja) Federalny Urząd Statystyczny. To najwyższy wynik od prawie pół wieku. Z powodu inflacji w maju 2022 ceny energii w Niemczech były o 38,3 proc. wyższe, a ceny żywności o 11,1 proc., niż w analogicznym okresie rok temu - podała agencja Associated Press. Minister finansów Niemiec Christian Lindner "tuż przed opublikowaniem najnowszych wyników" powiedział, cytowany przez agencję, że "priorytetem musi być walka z inflacją".

Inflacja w Niemczech też przyspiesza. Minister finansów Niemiec o poziomie inflacji"

Federalny Urząd Statystyczny (Statistisches Bundesamt) poinformował, że inflacja w maju rdr wyniosła w Niemczech 7,9 proc. - przekazał Associated Press. "Według oficjalnych szacunków, to najwyższy poziom od prawie pół wieku" - wskazano w depeszy. W maju tego roku ceny energii były o 38,3 proc. wyższe, a ceny żywności o 11,1 proc., niż w analogicznym okresie rok temu - podała agencja informacyjna. Odczyt inflacji w kwietniu wyniósł 7,4 proc.

Czytaj również: Kiedy będzie szczyt inflacji? Minister Finansów podaje konkretne informacje

Paulina Matysiak – Pieniądze to nie wszystko

"To najwyższa inflacja od zimy 1973-1974, kiedy to kryzys naftowy również przyczynił się do wzrostu cen. W lutym inflacja w Niemczech wynosiła już 5,1 proc., a w marcu, po inwazji Rosji na Ukrainę, przekroczyła 7 proc." - przypomniał Associated Press. Minister finansów Niemiec Christian Lindner "tuż przed opublikowaniem najnowszych wyników" powiedział, cytowany przez agencję, że "priorytetem musi być walka z inflacją". Czy sytuacja w Niemczech jest gorsza niż w Polsce? Nic z tych rzeczy! Według oficjalnych danych GUS w kwietniu 2022 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 12,4% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. 

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?

Inflacja w Europie. Rekordowy poziom inflacji we Francji i Wielkiej Brytanii

Inflacja we Francji wzrosła w maju do 5,2 proc. w ujęciu rok do roku - wynika ze wstępnych szacunków opublikowanych we wtorek przez Narodowy Instytut Statystyczny (INSEE). To najwyższy poziom inflacji w tym kraju od września 1985 roku. Również w Wielkiej Brytanii inflacja notuje wysoki poziom. Roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wzrosła w kwietniu do 9 proc., co jest najwyższym poziomem od 1982 r. - podał w środę brytyjski urząd statystyczny ONS. Według prognoz pod koniec tego roku inflacja przekroczy tam 10 proc.

Mimo że kwietniowa inflacja jest najwyższą od 40 lat, to jej szczyt Wielka Brytania ma dopiero przed sobą. W opublikowanej na początku maja prognozie Bank Anglii napisał, że tegoroczny szczyt inflacji spodziewany jest w czwartym kwartale, gdy osiągnie ona poziom 10,25 proc. Ostrzegł wówczas również, że towarzyszyć temu będzie znaczące spowolnienie gospodarcze, które może nawet doprowadzić do recesji

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze