budowa

i

Autor: pixabay.com

Drożyzna uderzyła w budowlankę! Firmy tracą miliardowe kontrakty

2022-04-29 7:50

Jak wynika z raportu firmy CCM, ceny surowców i materiałów budowlanych wzrosły tak drastycznie, że firmy muszą rezygnować z umów. Polski Budimex - lider branży - nie podpisał umowy wartej 3 mld zł, gdyż koszt zakupu surowców był wyższy niż założono we wcześniej przedstawionych ofertach. Branży niedawno oberwało się przez pandemię, a teraz firmy odczuwają skutki wojny.

Budowlanka w niestabilnej sytuacji

Gazeta zauważa, że branża budowlana, a zwłaszcza wykonawcy robót, od dwóch lat działają w niestabilnym otoczeniu gospodarczym na skutek m.in. pandemii oraz ataku Rosji na Ukrainę. Podaje, że firma doradczo-inżynieryjna CCM przygotowała raport dotyczący wpływu wojny w Ukrainie na wzrost kosztów realizacji inwestycji budowlanych w Polsce, pokazujący wzrost cen surowców i materiałów budowlanych.

"Od rozpoczęcia zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę do 25 kwietnia wzrost cen przekroczył 90 proc. Zdrożało praktycznie wszystko, co jest wykorzystywane w budownictwie. Tak źle jak obecnie już dawno nie było. Poziom i dynamika zmian cen nie były obserwowane od wielu lat. Trend wzrostowy się utrzymuje, a do ustabilizowania cen i sytuacji na rynku jeszcze daleka droga" - mówi "PB" Michał Lempkowski z CCM.

Inflacja będzie kilka razy wyższa

Wojna wywindowała i tak wysokie ceny materiałów

Gazeta podaje, że z analiz CCM wynika, że podczas wojny podrożały zwłaszcza wyroby stalowe (wzrost o 61 proc.), gaz ziemny (o 44 proc.) i energia elektryczna (o 36 proc.). Przedstawiciele firmy podkreślają też wzrost cen innych surowców energetycznych wskazując, że na przykład 8 marca węgiel był droższy aż o 90 proc. niż przed wojną. Zauważają, że w branżę budowlaną mocno uderzył zwłaszcza wzrost cen ropy naftowej i związane z tym podwyżki cen asfaltu i paliw silnikowych.

"PB" zauważa, że problem dotyczy zarówno małych, jak i dużych firm, a grupa Budimex - branżowy lider - z powodu gwałtownie rosnących cen materiałów nie podpisała kontraktów o wartości 3 mld zł; ceny były znacznie wyższe, niż zakładano w ofertach - podała gazeta. 

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki