Elektrownia Atomowa

i

Autor: Pixabay Koreański atom w Polsce

Elektrownia atomowa

Elektrownia atomowa w Polsce. Zapłacą za nią Polacy? Rząd odpowiada

2022-11-04 7:34

Rząd ma w planach budowę aż trzech elektrowni atomowych w Polsce. Koszt budowy jednej to 100 mld zł. Kto miałby za to zapłacić? Eksperci twierdzą, że fundatorami tego przedsięwzięcia mogą być sami Polacy. Tymczasem Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Finansów informują, że nie toczą się żadne prace nad podatkiem ani innymi opłatami lub daninami na sfinansowanie budowy elektrowni jądrowej. Takie rozwiązania zwiększałyby inflację, uderzając w polską gospodarkę i społeczeństwo.

Elektrownia atomowa w Polsce

- Nie toczą się żadne prace nad podatkiem ani innymi opłatami lub daninami na sfinansowanie budowy elektrowni jądrowej - poinformowały w czwartek resorty klimatu oraz finansów we wspólnym komunikacie. Jak dodały ministerstwa, takie rozwiązanie zwiększałoby inflację. Zatem kto zapłacić za budowę elektrowni? Koszty jednej inwestycji szacuje się na 100 mld zł. Dopytywany o źródła finansowania tej inwestycji jeszcze w środę premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że może ich być kilka.  "Na tym etapie ważne jest, żebyśmy mieli zabezpieczenie finansowe właśnie na te najbliższe etapy i ono oczywiście jest " - zaznaczył premier Morawiecki. Natomiast Minister rozwoju Waldemar Buda w rozmowie z TVP Info przyznał, że dyskusja dotycząca finansowania elektrowni atomowej na przykład z obligacji jest przed nami. "My mamy gwarancję ze strony partnerów Westinghouse’a [red. firmy, która ma budować elektrownię w gminie Choczewo], które mówią o tym, że są w stanie udzielić pożyczki na tego rodzaju inwestycję w wysokości nawet 17 mld dolarów.

"Celem rządu jest stworzenie takiego modelu biznesowego, który pozwoli na obniżenie kosztów energii elektrycznej dla odbiorców końcowych. Przyczyni się to do utrzymania miejsc pracy w przemyśle i innych sektorach gospodarki oraz do reindustrializacji kraju" - podano w komunikacie kluczowych dla tej inwestycji resortów.

Sonda
Czy uważasz, że elektrownia atomowa to dobry pomysł?
Pieniądze to nie wszystko. Marcin Ociepa
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze