Emerytury

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Emeryci STRACĄ na emeryturach bez podatku! "To haracz"

2021-03-23 4:58

Informacja o emeryturach bez podatku, które PiS zamierza ogłosić na specjalnej konwencji, wywołała falę radości wśród emerytów. Wreszcie byłby to solidny zastrzyk gotówki, a dokładniej po prostu seniorom zostałoby więcej pieniędzy w portfelu. Co ważne, to nie jedyna zmiana w kwestii emerytur - wielkimi krokami zbliża się likwidacja OFE. Pieniądze z Otwartych Funduszy Emerytalnych trafią albo na Indywidualne Konta Emerytalne, albo do ZUS. Okazuje się, że w połączeniu z emeryturami bez podatku może być to rozwiązanie, na którym gro ludzi straci.

Wielkie zmiany w emeryturach w Polsce. W wakacje czeka nas reforma OFE, a dokładniej likwidacja funduszy i decyzja, czy nasze pieniądze na emeryturę trafią do IKE czy ZUS. Do tego emerytury bez podatku, których rząd Zjednoczonej Prawicy jeszcze oficjalnie nie ogłosił - emeryci mają się o tym dowiedzieć z konwencji PiS, która z powodu koronawirusa w Polsce i nowych obostrzeń została przełożona.

W założeniu wszystko dla emerytów wygląda pięknie. Najpierw średnio, jak wyliczył rząd, z OFE spłynie na konto każdego ok. 10 tys. złotych (choć, jeżeli zdecydujemy się na transfer pieniędzy do IKE, będzie to mniejsza kwota. Więcej o tym TUTAJ), a później seniorzy otrzymujący dotychczas do 2,5 tys. złotych brutto emerytury otrzymają swoje świadczenia bez opłacania podatków (jak to ma wyglądać? Przeczytaj TUTAJ). Niestety, eksperci przestrzegają, że wprowadzenie najpierw reformy OFE, która zakłada pobranie 15 proc. zgromadzonych pieniędzy po przejściu do IKE, a później emerytur bez podatku to zwykłe okradanie obywateli.

ZOBACZ: "Rolnicy. Podlasie" Ujawniamy majątki bohaterów

Sonda
Zapowiadane emerytury bez podatku powinny obowiązywać:

- Trudno jeszcze stawiać tezy co do rekomendacji, bo nie znamy ostatecznego kształtu ustawy. Nie ma pewności czy wejdzie ona w życie w kształcie zaproponowanym przez rząd. Mimo wszystko zapowiedzi braku podatku do emerytur kardynalnie podważają zasadę równego traktowania tych co wybiorą IKE i podważają konstrukcję projektu oparta na pomysłach sprzed dwóch lata - stwierdza główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, dr. Sławomir Dudek. - Ale nawet bez tej zapowiadanej wysokiej kwoty wolnej jest wielu podatników, co płaci dużo mniej niż 15 proc. już według obecnych przepisów, bo korzystają z ulg na kościół, na organizacje charytatywne, czy ulgi na leki. Nie wyobrażam sobie aby ta nieuczciwość nie została skorygowana przez parlament lub prezydenta. Bo to nierówne traktowanie podatkowe jest najmocniej ewidentne w przypadku biedniejszych. To byłoby oszustwo na wielka skalę, teraz zabrać 15 proc., a potem ogłosić emeryturę bez podatku. Mam nadzieję, że obywatele w końcu się przebudzą, bo tutaj haracz jest ewidentny - dodaje ekspert FOR.

Czy rząd wycofa się z obietnicy likwidacji OFE w obecnej formie? Wątpliwe. Bardziej prawdopodobne, że zrezygnuje z pomysłu emerytur bez podatku albo ich kształt będzie zupełnie inny niż obecnie się przewiduje.

W naszej tabeli poniżej możecie Państwo sprawdzić, jak wyglądałyby emerytury bez podatku.

Najnowsze