Mateusz Morawiecki

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka Mateusz Morawiecki

Majątek premiera

Jaki majątek ma Mateusz Morawiecki? Przekazał prawie 400 tys. zł darowizny!

2023-09-01 12:02

Mateusz Morawiecki jako były prezes Banku Zachodniego WBK, a obecnie premier RP raczej nie ma powodów do narzekania na zarobki, dysponuje też pokaźnym majątkiem. Szef rządu mógł sobie pozwolić na to, aby przekazać ze swoich oszczędności prawie 400 tys. zł darowizny! Teraz wiemy, że Mateusz Morawiecki będzie "jedynką" na liście PiS w Katowicach, więc będzie kontynuował swoją karierę w polityce. Przyjrzeliśmy się dokładnie oświadczeniu majątkowemu premiera Morawieckiego.

Oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego. Zarobił setki tysięcy złotych!

Jak czytamy w oświadczeniu majątkowym Mateusza Morawieckiego, w 2022 roku z tytułu pełnienia urzędu premiera zarobił 285 tys. zł, ponadto należała mu się dieta parlamentarna wysokości 45 tys. zł. Otrzymał również zwrot podatku w postaci nadpłaty z ZUS za składki z 2021 roku, co ma wynikać ze wcześniejszej realizacji uprawnień wynikających ze stosunku pracy w przeszłości w Santander Bank Polska S.A.

W ubiegłym roku premier Mateusz Morawiecki zarobił z tytułu pełnienia funkcji prezesa Rady Ministrów 236,3 tys. zł, a jego dieta parlamentarna wynosiła 37,6 tys. zł. Tym samym jego pensja wzrosła o niecałe 50 tys. zł, zaś dieta parlamentarna wzrosła o ok. 8 tys. zł.

Mateusz Morawiecki ma mniej oszczędności. Przekazał ogromną darowiznę

Premierowi RP skurczyły się oszczędności i to nie ze względu na spadek wartości nabywczej spowodowanej inflacją, a zmniejszyły się kwoty, którymi dysponuje. W oświadczeniu majątkowym z 2021 Mateusz Morawiecki zeznał, że jego oszczędności z uwzględnieniem Pracowniczych Planów Kapitałowych wynoszą 56 tys. zł, a obecnie to 15,7 tys. zł, czyli o 40 tys. zł mniej.

Ponadto w 2021 roku premier Mateusz Morawiecki miał na obligacjach 4 mln zł 600 tys. 460 zł, a obecnie wynoszą one 4 mln 400 tys. zł, 140 zł. Prawdopodobnie obligacje zostały więc wykupione. 

Gdzie więc zniknęły te pieniądze? Premier wpisał w oświadczenie pożyczkę osobie fizycznej w drugim stopniu pokrewieństwa o wysokości 300 tys. zł i prawo do odroczonych premii w banku. Ponadto Mateusz Morawiecki przekazał także 380 tys. zł darowizny na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Jaki majątek posiada Mateusz Morawiecki? Kilka nieruchomości i meble za niemal 300 tys. zł

Pod kątem nieruchomości, jak i ruchomości nic się nie zmieniło w oświadczeniach premiera względem 2021 roku. Mateusz Morawiecki wykazał w zeznaniu, że posiada dom 150 m2 z zabudowaniami letniskowym na 46-arowej działce, co wycenił na 1,9 mln zł. Premier posiada również mieszkanie o powierzchni 72 m2 wycenione na 1,1 mln zł i dom o powierzchni 100 m2 wart z działką 3,5 mln. Ponadto szef rządu ma 50 proc. udziału w 180-metrowym segmencie wycenione na 600 tys. zł i działkę rolną o powierzchni 2 ha wycenioną na 200 tys. zł. 

Mateusz Morawiecki wykazał również, że posiada warte 295 tys. zł meble, wartą 60 tys. zł zabudowę kuchenną, oraz "sprzęt techniczny" o łącznej wartości 30 tys. zł. 

Pieniądze to nie wszystko LINK4
Sonda
Czy politycy i parlamentarzyści powinni płacić za wszystko z własnej kieszeni?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze