Czesi masowo przyjeżdżają do Polski na zakupy. Te produkty przyciągają ich jak magnes!

i

Autor: pixabay.com Czesi masowo przyjeżdżają do Polski na zakupy. Te produkty przyciągają ich jak magnes!

Prognozy mało optymistyczne

GUS: Wzrost sprzedaży detalicznej hamuje

2022-08-22 13:07

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2022 r. wzrosła 2,0 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 18,4 proc. rdr.

"Słabe wyniki utrzymają się przez kolejne kilka miesięcy"

Jak podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu rdr wzrosła o 2,0 proc., a mdm zwiększyła się o 1,2 proc. "Wzrost sprzedaży detalicznej gwałtownie hamuje. Słabe wyniki utrzymają się przez kolejne kilka miesięcy" - prognozuje Sebastian Sajnóg z PIE. Analityk zwrócił uwagę, że "spowolnienie wydatków konsumenckich ograniczają bieżące wydatki migrantów".

Analityk wskazał, że wzrost sprzedaży detalicznej rdr w lipcu to "zdecydowanie mniej niż wynik z czerwca (3,2 proc.) oraz poniżej bieżących prognoz ekonomistów (2,3 proc.). Najmocniej spada sprzedaż dóbr trwałych np. samochodów oraz sprzętu RTV i AGD. Znacznie mniejsza jest również sprzedaż paliwa, co związane jest z wysokimi cenami - wskazał, komentując poniedziałkowe dane GUS.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Negatywne tendencje

"W najbliższych miesiącach wyniki sprzedaży detalicznej będą równie słabe" - ocenił analityk PIE. Stwierdził, że konsumenci odczuwają rosnącą inflację – na skutek słabszej aktywności w gospodarce wzrost wynagrodzeń będzie mniejszy niż cen. "Negatywne tendencje widzimy w badaniach koniunktury – wyniki są słabsze niż na początku pandemii Covid-19" - zaznaczył.

W jego ocenie handel może "kurczyć się" w porównaniu do ubiegłego roku, jednak spadki będą małe. Zwrócił uwagę, że wydatki konsumpcyjne napędzają bieżące zakupy towarów pierwszej potrzeby przez migrantów. "Ta tendencja utrzyma się przez cały rok" - prognozuje. Według analityka w efekcie wzrost gospodarczy w Polsce będzie "nieco lepszy niż u sąsiadów".

Sonda
Czy w związku z drożyzną zmienisz pracę czy pójdziesz do szefa po podwyżkę?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze