Chociaż co chwile Polacy słyszą o tym, że wizy do USA zostaną zniesione, to jednak wciąż wyjazd za ocean wiąże się z wyrobieniem odpowiednich dokumentów. Na początek, by w ogóle móc zacząć planować wyjazd do USA, musimy złożyć wniosek o wizę. Odpowiedni formularz możemy wypełnić na stronie internetowej https://ceac.state.gov/genniv/. Poza standardowymi pytaniami o nasze dane osobowe i informacje z paszportu będziemy musieli też podać kilka bardziej szczegółowych informacji: czy byliśmy karani, czy braliśmy udział w morderstwie oraz czy wspieramy organizacje terrorystyczne.
Opłata za wizę
Żeby w ogóle nasz wniosek został rozpatrzony, musimy złożyć stosowną opłatę. Wynosi ona 160 USD, czyli ok. 600 złotych. Opłata jest taka sama, niezależnie od rodzaju wizy o jaką się ubiegamy. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli wniosek o wizę zostanie odrzucony, wpłacone pieniądze nie podlegają zwrotowi.
Spotkanie w Ambasadzie
Kolejną rzeczą, jaką musimy zrobić, to wybrać udostępnionym kalendarzu termin na spotkanie w Ambasadzie. Odbywają się one w warszawskiej Ambasadzie bądź Konsulacie w Krakowie. Czas oczekiwania w najbardziej „obleganym” okresie, czyli w wakacje, wynosi od dwóch tygodni do nawet dwóch miesięcy. Podczas spotkania pracownik urzędu konsularnego będzie rozmawiać z nami po polsku (choć może użyć języka angielskiego) i zapyta o twoje trwałe relacje z Polską – zarówno ekonomiczne, jak i rodzinne. Pracownik zapyta też o cel wizyty w USA.
Komu nie przysługuje wiza do USA
Wniosek o przyznanie wizy do Stanów Zjednoczonych może zostać odrzucony z powodu naszej kryminalnej przeszłości. Urzędnicy mogą nie przyznać nam wizy jeśli byliśmy kiedyś w USA i pracowaliśmy tam nielegalnie bądź nielegalnie przebywa tam nasza rodzina.
Warto dodać, że jest kilka rodzajów wiz, o które możemy się ubiegać:
- Wiza turystyczna, dzięki której możemy zwiedzać USA, ale nie możemy tam podjąć żadnej pracy
- Wiza pracownicza, która pozwala nam podjąć pracę na terenie USA
- Wiza służbowa, która potrzebna jest nam wtedy, gdy do USA jedziemy jako pracownik firmy z innego kraju i naszym celem w Stanach są „konsultacje z partnerami biznesowymi, udział w spotkaniu biznesowym lub konferencji naukowej, uregulowanie spraw majątkowych, negocjacje kontraktów”
- Wiza studencka, która umożliwia nam podjęcie nauki w USA