terminal LNG w Świnoujściu

i

Autor: PGNiG Skroplony gaz będzie docierał do Polski statkami

Izrael zastąpi Rosję. Dostarczy gaz do Europy

2022-05-31 12:23

Izrael planuje eksportować do Europy gaz ziemny pozyskany z Morza Śródziemnego. W tym celu wznowił prace poszukiwawcze i planuje przyznać dodatkowe koncesje na wydobycie gazu, poinformowała minister energetyki Izraela Karine Elharrar. Kolejne kraje będą mogły znaleźć alternatywę dla rosyjskiego surowca-informuje Biznes Info.

Izrael zwiększa wydobycie

Izrael, który do tej pory wydobywał gaz na potrzeby krajowe oraz na eksport przeznaczony głównie do Egiptu i Jordanii będzie musiał znacząco zintensyfikować wydobycie, jeżeli planuje zaopatrywać w surowiec Europę. Zainteresowanie izraelskim gazem zgłosiła już Rumunia.

Portal informuje, że z powodu ostatecznego braku porozumienia z Cyprem i Turcją, Izrael zmienił koncepcję i zamiast wysyłać gaz do Europy za pomocą gazociągu, najprawdopodobniej będzie go skraplał w Egipcie. Uzyskane w ten sposób LNG będzie mogło trafiać za pomocą statków do europejskich portów. Również Turcja  ogłosiła niedawno, że jest w stanie eksportować do Europy znaczne ilości gazu ziemnego pochodzącego z Morza Śródziemnego.

Czytaj również: Koniec z rosyjskim gazem. Polska wypowiada umowę z Gazpromem!

Według portalu, Izrael już wiele lat temu zabiegał o współpracę gazową z Cyprem, na którego wodach także znajduje się gaz ziemny i wspólny eksport surowca do Europy. Powstał projekt gazociągu EastMed, który miał dostarczać izraelski i cypryjski do Grecji i dalej do Europy. Projekt nie doczekał się jednak realizacji z powodów środowiskowych, choć niemałe znaczenie miał przy tym sprzeciw Turcji, która sabotowała rozwój prac nad gazociągiem.

Czytaj również: Rosja finansowała aktywistów ekologicznych w Europie? Tym powinny zająć się służby [OPINIA]

Express Biedrzyckiej - Zygmunt Łukaszczyk: Bezpieczeństwo gazowe jest dla Polaków zapewnione
Sonda
Czy wolisz drożyznę niż rosyjski gaz?

Koniec rosyjskiego gazu w Polsce. Umowa z Gazpromem zerwana

Przypomnijmy, że oficjalnie w maju tego roku polski rząd przyjął uchwałę ws. wypowiedzenia porozumienia z Rosją ws. budowy systemów gazociągów do tranzytu gazu przez terytorium RP i dostawach rosyjskiego gazu z Rosji, tym samym kończąc umowę z Gazpromem trwającą nieprzerwanie od 1993 r. -Wygaśnięcie porozumienia w sposób jednoznaczny i stanowczy kończy historię polsko-rosyjskich relacji gazowych – skomentowała wówczas Anna Moskwa minister klimatu i środowiska.

Najnowsze