Od maja TEN DOKUMENT ulegnie zmianie. Musi go mieć każdy kierowca

i

Autor: Pixabay Mandaty uderzają kierowców po kieszeni

Kierowcy słono płacą za mandaty. Kwoty są horrendalne

2022-04-20 18:32

W I kwartale 2022 r. policja nałożyła nieco więcej mandatów niż przed rokiem, ale kwoty wzrosły lawinowo – informuje w środę "Rzeczpospolita". Gazeta zaznacza, że przeciętny mandat nałożony przez policję jeszcze rok temu sięgał 140 zł, w tym roku już zdecydowanie więcej, bo 271 zł. Co oznacza, że przeciętna wysokość kary niemal się podwoiła. Wyższe kwoty niespecjalnie jednak odstraszają kierowców.

"Łączna kwota wymierzonych w ten sposób kar się podwoiła, osiągając poziom ponad 335 mln zł" – wynika z informacji uzyskanych przez "Rzeczpospolitą" w Izbie Administracji Skarbowej w Opolu, która gromadzi takie dane. To – jak przyznają policjanci – głównie efekt nowych, wyższych mandatów za wykroczenia na drodze, jakie obowiązują od stycznia tego roku.

"Rz" podaje, że w pierwszym kwartale tego roku policjanci w całym kraju nałożyli 1 mln 235 tys. mandatów – o 1454 więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego – głównie w dużych aglomeracjach.

Szczecińscy policjanci odnaleźli cenne zabytki

Gigantyczne kary

"Opiewały jednak na znacznie większe sumy niż przed rokiem" – podkreśla gazeta. Zgodnie z danymi publikowanymi przez gazetę, na Mazowszu mundurowi wlepili mandaty na łącznie 46 mln zł, na Śląsku na 42 mln zł, a w Wielkopolsce na 32 mln zł – w tych regionach także ukaranych jest najwięcej.

"Jednostkowe kwoty także się różniły od ubiegłorocznych" – dodaje gazeta. Np. w Lubuskiem, gdzie kar nałożono najmniej (bo tylko 22 tys.), przeciętny mandat był najwyższy w kraju i sięgał 335 zł. Z kolei najłagodniej karano na Podlasiu – tu średnio po 240 zł.

Sonda
Dostałeś kiedyś mandat za kierownicą?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze