Kantor waluty złotówka

i

Autor: Shutterstock

Komentarz walutowy

KURSY WALUT [26.09.2022 r.] Złoty traci do wszystkich walut. Będzie wyprzedaż złotego?

2022-09-26 9:30

Złoty osłabia się w poniedziałek rano wobec głównych walut. Do euro, które kosztuje 4,76 zł, traci 0,13 proc. , wobec dolara amerykańskiego - 0,77 proc., a franka szwajcarskiego - 0,47 proc. Kurs złotego w poniedziałek rano po godzinie 7.15 osłabia się o 0,13 proc. wobec euro, które kosztuje na 4,76 zł. Polska waluta traci też (0,77 proc.), do dolara, wycenianego na 4,94 zł. Z kolei za franka szwajcarskiego trzeba zapłacić 5,01 zł, po wzroście kursu tej waluty o 0,47 proc.

Załamanie kursu funta!

Rynki generalnie lubią cięcia podatków – o ile nie są one finansowane skokowym wzrostem deficytu w okresie wysokiej inflacji. Czy ambicje premier Liz Truss zmuszą Bank Anglii do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia? A może wyjątkowo szybko zakończą jej karierę? Na razie wywołały załamanie funta.

Program nowej premier obejmuje m.in. obniżenie najwyższej stawki PIT z 45 do 40 proc., rezygnację z planowanych podwyżek stawek dla biznesu i zmniejszenie podatków od zakupu nieruchomości. Generalnie to byłyby pomysły, które bardzo spodobałyby się rynkowi. Problem w tym, że brytyjska gospodarka już teraz cierpi na tzw. podwójny deficyt (deficyt sektora finansów publicznych oraz deficyt na rachunku obrotów bieżących), co po prostu oznacza konieczność polegania na zagranicznym finansowaniu.

Forum w Karpaczu 2022: Magdalena Rzeczkowska

W tym kontekście ważne jest stworzenie wrażenia, że polityka gospodarcza będzie dbać o stabilność pieniądza. W Wielkiej Brytanii jest dokładnie na odwrót. Już wcześniej Bank Anglii ociągał się z podwyżkami stóp procentowych. Owszem, w czwartek stopy wzrosły o 50bp, ale na poziomie 2,25 proc. są sporo niżej niż w USA, zdecydowanie poniżej inflacji, a tempo podwyżek jest niższe niż w przypadku EBC i SNB. W tym kontekście rynek uważa, że ogromny wzrost deficytu będzie po prostu monetyzacją długu.

Będzie wyprzedaż złotego?

To także bardzo poważne ostrzeżenie dla rządów. W kontekście rosnących cen energii zwiększanie transferów staje się bardzo popularne. W pewnej skali zdaje się to być rozwiązanie akceptowane przez rynki, łatwo jednak o przekroczenie cienkiej linii, za którą jest już fiskalna stymulacja i jak widać na przykładzie funta, może to się skończyć nawet kryzysem walutowym.

Warto to mieć na uwadze patrząc dziś na złotego. Bo choć frank i dolar kosztują blisko 5 złotych, relacja względem euro jest jednak dość stabilna. To też oznacza, że rynek cały czas może dopiero zareagować wyprzedażą złotego jeśli straci cierpliwość. Podobnie jest to ostrzeżenie dla RPP.

Inwestorzy czekają na odpowiedź Banku Anglii na załamanie kursu funta, przyglądają się wygranej prawicowej koalicji we Włoszech, patrzą na sytuację na Ukrainie. Euro kosztuje 4,7531 złotego, dolar 4,9101 złotego, frank 4,9927 złotego, zaś funt 5,2426 złotego.

Źródło:XTB

Sonda
Jesteś ZA czy PRZECIW wprowadzeniu waluty Euro w Polsce?
Najnowsze