porodówka

i

Autor: pixabay.com W marcu w Lesznie znów urodziło się więcej chłopców niż dziewczynek

Waloryzacja 500 plus

Los waloryzacji 500 plus do 800 zł przesądzony! Minister finansów zdradziła plany

2022-10-27 10:41

Mamy inne wyzwania w tej chwili - wyzwania energetyczne, podnieśliśmy bardzo do 3 proc. [PKB] wydatki na obronność - tutaj są priorytety. Obronność, bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo finansowe Polaków" - powiedziała minister w rozmowie z Radiem Zet. "Będę walczyć, by polskie finanse były stabilne. Będziemy proponować takie rozwiązania, które dla polskich finansów są bezpieczne" - dodała. Czy wobec tego będzie waloryzacja 500 plus?

Waloryzacja 500 plus. Minister Rzeczkowska rozwiewa nadzieje

Jak poinformowała szefowa resortu, nie ma przestrzeni i planów do waloryzacji programu 500+ do 800 zł, poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Na pytanie czy rząd dokona waloryzacji programu 500 plus do wysokości świadczenia 800 zł, Rzeczkowska odpowiedziała: "Absolutnie nie - nie ma takiej przestrzeni, nie ma takich planów".

Jak dodała priorytetem są teraz sprawy energetyczne i związane z obronnością kraju.

Wskazała, że w tej chwili są inne wyzwania - "energetyczne, podnieśliśmy do 3 proc. wydatki na obronność". "Tutaj są priorytety - obronność, bezpieczeństwo finansowe Polaków" - zaznaczyła.

Tarcza antyinflacyjna zostanie z nami na dłużej?

Odnosząc się do VAT zwróciła uwagę, że do końca roku jest utrzymana tzw. tarcza antyinflacyjna, obniżająca VAT na określone kategorie, m.in. energię. "Będziemy analizować sytuację, zastanawiać się, co w tej kwestii zrobić dalej" - zaznaczyła. Dodała, że wprowadzając pewne kolejne rozwiązania, które obniżają ceny rząd musi myśleć o tym, gdzie poszukiwać pewnego kompromisu i oszczędności. "Nie ma jeszcze decyzji czy tarcza będzie przedłużona, czy nie. Natomiast trzeba patrzeć, jak te rozwiązania się kompensują" - stwierdziła.

Jaka inflacja czeka nas w przyszłym roku

Szefowa resortu finansów, pytania w czwartek w Radio Zet, jakiej inflacji możemy się spodziewać w przyszłym roku, wskazała: "Myślę, że inflacja będzie się utrzymywała na podwyższonym poziomie".

"Czy będzie wyższa (niż 17,2 proc. rdr - PAP), być może tak. Początek roku z reguły jest przełomowym momentem, gdzie mogą wystąpić pewne wzrosty cen - więc być może ta inflacja nieznacznie wzrośnie. Ale jednak podniesienie stóp procentowych, te działania Narodowego Banku Polskiego, też działają. Może więc początek roku jeszcze będzie z podwyższoną inflacją; pewnie większą część przyszłego roku, natomiast końcówka roku już te efekty powinno być widać i powinniśmy schodzić z inflacją" - powiedziała Rzeczkowska.

We wrześniu 2022 r. inflacja w Polsce wyniosła, według GUS, 17,2 proc. rdr. Najnowsze, październikowe dane o wskaźniku cen Główny Urząd Statystyczny opublikuje w poniedziałek. Rynek wstępnie prognozuje, że CPI mógł wzrosnąć w tym miesiącu do 18,0 proc. rdr.

Pieniądze to nie wszystko Ireneusz Dąbrowski
Sonda
Czy waloryzacja 500 plus powinna nastąpić jeszcze w tym roku?
Najnowsze