Polski Ład - dyżur ekspertów

i

Autor: materiały prasowe Polski Ład - dyżur ekspertów

Masz pytania ws. Polskiego Ładu? Zapytaj eksperta KAS

2022-01-31 9:04

Polski Ład. W poniedziałek (31 stycznia) i we wtorek (1 lutego) w godzinach 10:00-13:00 na czytelników “Super Expressu” i "Super Biznesu" będą czekać eksperci Krajowej Administracji Skarbowej, Ministerstwa Finansów i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Podczas dyżuru telefonicznego specjaliści odpowiedzą na pytania dotyczące zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie.

Jak skorzystać z pomocy ekspertów ws. Polskiego Ładu? Wystarczy zadzwonić pod numer 22 515 91 96, aby porozmawiać z jednym z kilkunastu z nich. W poniedziałek (31.01) omawiane będą zagadnienia związane z PIT-2, umowami zlecenie, wspólnym rozliczaniem podatku przez małżonków oraz ulgą dla klasy średniej.

Dzień później (1.02) doradcy podatkowi odpowiedzą na pytania związane z jednoosobową działalnością gospodarczą, wyliczaniem składek dla pracowników w firmie oraz wyliczeniem podatku przy kilku źródłach dochodu.

Polski Ład. Dyżur telefoniczny Ministerstwa Finansów i Super Biznesu.

i

Autor: Materiały prasowe
Polski Ład – czy jest to rewolucja podatkowa i społeczna
dyżur ws. Polskiego Ładu. Nowa grafika

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE dyżur ws. Polskiego Ładu. Nowa grafika

Polski Ład już obowiązuje. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2022 roku i wprowadza szereg zmian w podatkach. I choć rozliczenie za rok 2021 będzie jeszcze według "starego" systemu podatkowego, warto zapoznać się ze zmianami, jakie oznacza Polski Ład. A jest ich sporo: nowe ulgi podatkowe, nowe progi podatkowe etc. Najważniejsze zmiany w Polskim Ładzie to:

  • ulga dla klasy średniej
  • PIT-2
  • ulga na dzieci
  • ulga dla pracujących emerytów
  • koszty uzyskania przychodów
Sonda
Zrozumiałeś/aś już przepisy Polskiego Ładu?

Korekty w Polskim Ładzie

Po pierwszych tygodnia od wejścia w życie Polskiego Ładu i chaosu z tym związanego, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział szereg usprawnień w podatkach. - Nie przymykamy oczu na jakiekolwiek potknięcia. Nakazałem Ministerstwu Finansów prace w trybie natychmiastowym i te prace się toczą. Zażądałem wprowadzenia różnych korekt, które będą z korzyścią dla podatnika – mówił.

Rozwiązania proponowane przez premiera to:

  • Rozciągnięcie ulgi dla klasy średniej na emerytów i rencistów. Otrzymujący świadczeń w wysokości od ok. 4920 zł do 12,8 tys. zł na Polskim Ładzie już nie stracą
  • Ulga dla klasy średniej obejmie też zleceniobiorców
  • Nauczyciele akademiccy z pensją do 12,8 tys., którzy mają wysokie koszty uzyskania przychodów, nie stracą w stosunku do zarobków z 2021 r.
  • Ulga dla rodziców samotnie wychowujących dzieci zostanie zmodyfikowana. Rodzic dostanie pełny zwrot (1,5 tys. zł) nawet wtedy, gdy jego podatek okazałby się niższy
  • Zmieni się sytuacja organizacji uprawnionych do otrzymywania 1% podatku. Jeżeli dostałyby mniej niż z rozliczenia PIT za 2021 r., to różnicę zrekompensuje skarb państwa
  • Dodatkowe wsparcie z PRFON otrzymają firmy zatrudniające pracowników z niepełnosprawnościami
  • Jeżeli ktoś zarabia do 12 800 zł brutto i na koniec 2022 r. okaże się, że na zmianach stracił, będzie mógł rozliczyć PIT według dochodów osiągalnych w 2021 r.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze