mleko

i

Autor: Shutterstock mleko

Mleko podrożeje przez Nowy Ład? Znany producent ostrzega

2021-09-27 13:20

Mleko może dołączyć do grona produktów, które w najbliższym czasie drastycznie podrożeją. Producenci wyraźnie obawiają się Europejskiego Zielonego Ładu, czyli zbioru inicjatyw i ustaw, które mają doprowadzić, że w 2050 roku Unia Europejska osiągnie neutralność klimatyczną. W 2020 roku przedstawiono strategię "Od pola do stołu", która ma zrównoważyć rolnictwo. Ustawa wiąże się ze sporymi wymogami wobec producentów mleka. Zmiana doprowadzić w przyszłości do znacznego wzrostu cen nabiału i produktów pochodnych.

Nowy Ład w Europie doprowadzi do wyższych cen mleka?

Europejski Zielony Ład będzie miał ogromny wpływ na codzienne życie mieszkańców Unii Europejskiej. Wpłynie nie tylko na źródła pozyskiwania energii, czy na motoryzację, ale także na jedzenia. Plan "Od pola do stołu" ma na celu zredukować wpływ na środowisku producentów żywności, poprzez nałożenie na nich licznych regulacji. Choć projekt w zamiarze powinien zwiększyć dostępność produktów dla konsumentów, w rzeczywistości może doprowadzić do wzrostu cen mleka.

ZOBACZ Reaktor jądrowy w Polsce coraz bliżej! Podpisano już umowę

EKG 2021. Marcin Krupa. Prezydent Katowic o przemianie w „zielone miasto”

Jak powiedziała dla portalu farmer.pl Dyrektor Handlu SM Mlekpol Małgorzata Cebelinśka, ograniczenie stosowania środków chroniących rośliny, dbanie dobrostan zwierząt i wymóg ekologicznej produkcji będzie sporo kosztował rolników. Jej zdaniem producenci nie dysponują na ten moment odpowiednimi nakładami finansowymi. Co więcej, zmiany doprowadzą do zmniejszenia skali produkcji żywności.

Jak powszechnie wiadomo z praw ekonomii, zmniejszenie podaży przy wciąż wysokim popycie skutkuje zmianami cen. Albo wiele konsumentów  zrezygnuje z mleka, albo po prostu zwyczajnie zapłacą za nie więcej. Dyrektor Mlekpol upatruje szansy w działaniu rządu.

Na Zielony Ład musi zareagować rząd?

Małgorzata Cebelińska powiedziała dla farmer.pl, że aby uniknąć "spirali niekorzystnych zjawisk", które mogą ograniczyć produkcję mleka w Polsce, potrzeba wsparcia rządu. Jej zdaniem rozwiązaniem byłby program rekompensat z tytułu kosztów wdrożenia nowych strategii.

Sonda
Czy Unia Europejska powinna iść w kierunku neutralności klimatycznej?

Pytanie, czy takie rozwiązanie faktycznie zaradziłoby na problem rosnących cen. Na pewno pomogłoby zamortyzować koszty rolnikom, ale regulacje mogą tak czy siak ograniczyć skalę produkcji, co oczywiście przełoży się na finalną cenę produktu. Obecnie wszystko jednak zależy od tego w jakim kształcie UE wprowadzi nowe regulacje.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze