Senackie poprawki zostały odrzucone

i

Autor: PAP/Piotr Nowak Senackie poprawki zostały odrzucone

Mniej osób skorzysta z obniżek VAT. Tarcza antyinflacyjna 2.0 mocno okrojona

2022-01-26 14:52

Sejm odrzucił w środę 26 stycznia 2022 r., poprawki Senatu do ustawy czasowo obniżającej VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz. Senatorowie chcieli objąć niższymi podatkami szerszą grupę produktów m.in.: węgiel, koks oraz gaz LPG służący do celów opałowych, do 8 proc. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

Przypomnijmy, że Sejm 13 stycznia tego roku uchwalił nowelę ustawy o VAT, która przewiduje czasowe obniżenie do zera stawek tego podatku na żywność, nawozy i gaz, do 5 proc. na ciepło, oraz do 8 proc. na paliwa. Ustawa jest elementem tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0 i ma wejść w życie 1 lutego br.

Jak już informowaliśmy, senatorowie zgłosili poprawki do ustawy wedle, których niższym podatkiem objęty miałby być   również węgiel i koks,  oleje napędowe używane do celów opałowych, a także   na gaz LPG wykorzystywany do celów opałowych. Senatorowie też chcieli zlikwidować zapis według, którego handlowcy są zobligowani do zamieszczania czytelnej informacji, że od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. obowiązuje obniżona stawka VAT. Taka informacja ma być też dołączana do faktury na towar sprzedawany z obniżoną stawką VAT.

O poprawkach senackich czytaj tutaj: Obniżka VAT nie tylko na żywność? Tańszy może być również węgiel

Na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych posłowie opozycji wskazywali m.in. na to, że przepisy w wersji przyjętej przez Sejm dyskryminują osoby, które nie mają przyłączy do sieci gazowej. Kamil Rybikowski z Biura Rzecznika MŚP zaapelował o poparcie poprawki wykreślającej nakaz informacyjny nałożony na przedsiębiorców, argumentując, że narusza on zasadę proporcjonalności i adekwatności zawartą w przepisach Prawa przedsiębiorców.

Polski Ład – czy jest to rewolucja podatkowa i społeczna

Zgodnie z ustawą do zera ma spaść VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc. Z 23 proc. do 8 proc. ma spaść stawka tego podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. Dla nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą VAT ma spaść z 8 proc. do zera. VAT na gaz ma spaść z 8 proc. do zera, na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymana zostanie obniżona stawka podatku w wysokości 5 proc.

Łączny spadek dochodów budżetu państwa oszacowano na ok. 11,6 mld zł, z czego obniżenie VAT na żywność i napoje ma się przełożyć na spadek o ok. 2,92 mld zł, w przypadku paliw ma on wynieść ok. 3,11 mld zł, spadek VAT na nawozy to negatywny skutek dla budżetu na poziomie 0,52 mld zł, na gaz - ok. 2,09 mld zł, na energię elektryczną to ok. 2,30 mld zł, a na energię cieplną - ok. 0,67 mld zł.

Sonda
Dodatek osłonowy to dobry pomysł na walkę z inflacją?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze