Prezes NBP Adam Glapiński został powołany na drugą kadencję

i

Autor: ARTUR HOJNY / SUPER EXPRESS Prezes NBP Adam Glapiński został powołany na drugą kadencję

Nie było niespodzianki! Adam Glapiński pozytywnie zaopiniowany na szefa NBP

2022-04-13 15:43

W środę 13 kwietnia, Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie na druga kadencję Adama Glapińskiego na szefa Narodowego Banku Polskiego. Jego kadencja kończy się w czerwcu. Głosowało 54 posłów, 27 było za, 1 poseł się wstrzymał. Szef banku centralnego jest powoływany na okres sześciu lat. Prezesem NBP można być 2 kadencje. Adam Glapiński przede wszystkim cieszy się zaufaniem polityków obozu rządzącego, jednak ekonomiści negatywnie oceniają jego dotychczasową działalność, głównie zarzucając mu opieszałość w walce z inflacją. Kontrowersje wzbudzają również zarobki, które za sprawą działań prezydenta Dudy rosną w równie imponującym tempie, co inflacja.

10 czerwca 2016 r. Adam Glapiński został powołany przez Sejm RP na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Urząd objął 21 czerwca 2016 r. po zaprzysiężeniu przez Sejm RP. Prof. Glapiński to faworyt prezydenta Dudy w fotelu prezesa NBP. W listopadzie 2021 r. prof. Adam Glapiński jako prezes NBP otrzymał specjalną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP za "utrzymanie stabilności systemu bankowego w trakcie pandemii". Jednocześnie część uczestników rynku, ekonomistów krytykuje Glapińskiego za opóźnioną reakcję na rosnącą inflację, i zbyt opieszałe działania. 

Czytaj także: Kolejna podwyżka stóp procentowych?! A jednak! Dramatyczna prognoza

Przypomnijmy, że jeszcze we wrześniu 2021 r. prof. Adam Glapiński drwił z pomysłu podnoszenia stóp procentowych. W kwietniu 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej podniosła je po raz siódmy z rzędu do poziomu 4,5 proc.

- Czuję się właściwie przygotowany, coraz lepiej przygotowany do tej roli. To zależy od prezydenta i większości sejmowej - mówił prezes NBP. Moja nominacja na drugą kadencję, to wyraźny sygnał dla zagranicznych inwestorów, który mówi o stabilności polskiej waluty, gospodarki i polityki gospodarczej. Moja nominacja to umocnienie opinii, że Polska to kraj stabilny i dynamicznie rozwijający się - ocenił Glapiński.  

dr Sławomir Dudek: Glapiński wpędził ludzi w pułapkę [Super Raport]

Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, w wypowiedzi dla Rzeczpospolitej ocenił, że wśród niezależnych ekspertów, którzy orientują się w polityce monetarnej, kandydatura Glapińskiego na drugą kadencję szefa NBP jego Ocena jest jednoznaczna i jest negatywna. Jak tłumaczy Jankowiak,   wynika to nie tylko z braku przygotowania merytorycznego obecnego prezesa banku centralnego, ale też niewyciągania przez niego wniosków z błędów, które popełnia. – Błędy zdarzają się każdemu. Dobrze jest jednak zdawać sobie z nich sprawę, przyznać się do nich i więcej ich nie popełniać. W przypadku prezesa Glapińskiego nic takiego nie ma miejsca. To bardzo negatywnie rzutuje na jego ocenę.

Dziennik cytuje również Sławomira Dudka, głównego ekonomisty FOR, który uważa że ten wybór to zły pomysł. jak wskazuje, mamy spóźnione działania w zakresie polityki monetarnej i jednoczesne pompowanie popytu przez rząd. – W tej sytuacji stłumienie oczekiwań inflacyjnych i uspokojenie rynków wymagać będzie na czele NBP kogoś, kto będzie dawał zaufanie i gwarancje odpowiednich działań. I o ile decyzje nowej RPP są dobre, o tyle prezes Glapiński poprzez swoje występy, upolitycznione komentarze, nadal deprecjonuje wiarygodność polityki monetarnej – ocenia Sławomir Dudek. 

Podczas obrad Komisji, prezes Glapiński argumentował, że podczas jego sześcioletniej kadencji rezerwy walutowe Polski zostały zwiększone o 56 mld dolarów. NBP dokupił złoto. Obecnie mamy 125 ton kruszcu, którego nie zamierzamy sprzedawać, jest po to by gwarantować bezpieczeństwo gospodarcze oraz poprawiać ratingi Polski. Polowa trzymana jest w Londynie, a polowa w kraju w bezpiecznych lokalizacjach i jest całkowicie bezpieczne - zapewniał Glapiński.  Jak dodał  wpłaciliśmy  do budżetu państwa 43 mld zł., dzięki historycznemu zyskowi, które wypracowaliśmy - dodał szef NBP.  

Jak dodał polskie PKB, przez 6 lat wzrosło  o 23 proc. Polska szybciej rozwija się o 3,5 proc.  niż cała strefa euro. Realny wzrost wynagrodzeń w tym okresie wyniósł  26 proc. - podsumował Glapiński podczas obrad Komisji Finansów Publicznych. Jednocześnie,  zapewnił, że tej chwili NBP uzupełnia  zasób strategiczny gotówki. Wyjaśnił, że podczas pierwszych dni wybuchu pandemii, Polacy panicznie wypłacili wtedy  w ciągu kliku dni 40 mld zł., gotówki.

Sonda
Czy Adam Glapiński powinien ponownie zostać prezesm NBP?

Nasze działania polegające na podnoszeniu stóp procentowych to działania mające zadziałać w średnim okresie czasu, czyli 2 najbliższych lat, tak by inflacja nie rozlała się na całą gospodarkę. Czechy podjęły dużo wcześniej działania polegające na podwyższaniu stóp procentowych, a dziś mają   12 proc. inflację. Ta inflacja przychodzi po prostu z zewnątrz. Chcę przypomnieć, że ceny gazu są aktualnie 10 krotnie droższy niż przed pandemią - to bezprecedensowe zjawisko. To podstawowy składnik źródło z którego pozyskuje się energie elektryczną. Wiele gospodarek europejskich przestawiły swoje gospodarki z węgla na gaz. Niemcy nie mające gazoporty znalazły się w niezwykle trudnej sytuacji - mówił prezes Glapiński.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze