deklaracje PIT

i

Autor: SHUTTERSTOCK deklaracje PIT

Polski Ład 2.0

Obniżka PIT tylko na papierze! Polacy nic nie zyskają! Wszystko "zje" inflacja

2022-07-25 12:48

Reforma podatkowa wprowadzona przez rząd miała przynieść ulgę Polakom. Choć według poprawionej wersji Polskiego Ładu pensje zostaną nieznacznie podniesione - nie wzbogacimy się na tej podwyżce. Przyczyną jest wciąż rosnąca inflacja, która pochłonie oszczędności - często "z nawiązką".

Polski Ład 2.0 - inflacja pochłonie oszczędności

Polski Ład 2.0 zgodnie z zapowiedziami partii rządzącej miał "ulżyć Polakom w trudnych czasach". Zmiany w reformie podatkowej zakładają między innymi likwidację ulgi dla klasy średniej oraz obniżkę PIT z 17% do 12%. Podczas prezentacji tych nowych rozwiązań podatkowych wielokrotnie powtarzano, że jest to rozwiązanie mające przynieść ulgę w czasach rosnącej inflacji oraz podwyżek stóp procentowych.

Problemem jest to, że inflacja będąca aktualnie na poziomie 15,6% jest poza kontrolą rządu. Według "Faktu" wzrost pensji jest nieproporcjonalny do wzrostu inflacji - w związku z tym, to co ewentualnie uda się zaoszczędzić w ramach reformy podatkowej - stracimy przez szalejącą inflację.

Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja

Przy pensji minimalnej - straty około 40 złotych miesięcznie

Eksperci Instytutu Emerytalnego przygotowali wyliczenia dla "Faktu". Zgodnie z ich analizą, osoba zarabiająca 3010 złotych brutto (pensja minimalna) zaoszczędzi 154 złote w ramach obniżki PIT. Jednak ze względu na wzrost cen straci 192 złote ze swojej pensji. Inflacja pochłania więcej niż wynosi zysk z reformy podatkowej - informuje Instytut Emerytalny cytowany przez "Fakt". Traci więc 38,48 zł.

Im wyższe zarobki tym większe straty

Osoba zarabiająca 4 000 złotych brutto, zaoszczędzi na zmianach podatkowych 148,80 zł - natomiast ze względu na wzrost cen straci 248,93 zł - będzie więc 100,13 zł "do tyłu". Przy pensji w wysokości 5 000 złotych brutto kwota zaoszczędzona będzie wynosiła 125 złotych, straty inflacyjne 304,45 zł - łącznie 179, 18 zł "na minusie". W przypadku zarobków rzędu 10 000 złotych brutto oszczędność z PIT to 6,25 złotych, straty inflacyjne to 582,02 zł - wychodzi więc "minus" w wysokości 575,02 zł. 

Polski Ład powodem ogólnego chaosu

Jak informuje portal money.pl Polski Ład oraz jego poprawka spowodowały chaos zarówno wśród przedsiębiorców jak i pracowników. Pracownicy skarżą się, że ze względu na ciągłe zmiany podatkowe nie mają możliwości zaplanowania domowych budżetów - nie są w stanie oszacować własnych zarobków ponieważ stale ulegają zmianom.

Sonda
Czy Polski Ład powinien być wycofany?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze