lotnisko

i

Autor: Shutterstock Nigeria wstrzyma połączenia lotnicze

Pierwsze państwo wstrzymuje loty. Przez ceny paliwa samoloty nie mogą wystartować

2022-05-09 11:23

Nigeria będzie pierwszym krajem, który w poniedziałek wstrzyma połączenia lotnicze - poinformowała w sobotę agencja Bloomberg. Rosnące ceny paliwa lotniczego sprawiają, że biznes staje się nieopłacalny. Operatorzy linii lotniczych „wstrzymają działalność w całym kraju” do odwołania, poinformował w oświadczeniu związek przewoźników lotniczych. To kolejny skutek inwazji Rosji na Ukrainę.

Wojna spowodowała ogromne perturbacje na rynkach energetycznych, a rosyjskie surowce używane do produkcji paliwa do silników odrzutowych i oleju napędowego stały się niedostępne w wielu regionach świata. Chiny również zmniejszyły eksport produktów naftowych i ograniczyły dostawy.

"Wiele linii lotniczych już przynosi straty” – powiedział agencji Bloomberg w rozmowie telefonicznej Victor Enwezor, wiceprezes ds. operacyjnych w biurze turystycznym „Leisure Afrique” z siedzibą w Lagos. „Wszelkie dalsze podwyżki cen zabiją ich biznes” – dodał.

Wybuchy w Kijowie! Ukraina ZAATAKUJE Rosję?!

Nagły szok

Pod koniec kwietnia średnia cena za baryłkę paliwa lotniczego wynosiła 174,4 dol. - podaje Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA. Porównując wynik do tego, z ubiegłego roku, jest to wzrost o niemal 150 proc., a w skali miesiąca o 7,9 proc.

"Żadne linie lotnicze na świecie nie są w stanie przyjąć tego rodzaju nagłego szoku spowodowanego tak astronomicznym wzrostem w krótkim okresie. Gdy paliwo lotnicze na całym świecie stanowi około 40 proc. kosztów operacyjnych linii lotniczych, po obecnej podwyżce udział ten w Nigerii wzrósł do około 95 procent" - czytamy w oświadczeniu Airline Operators of Nigeria.

Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze