Polski Ład. Kościński: Będzie rozszerzenie ulgi dla klasy średniej

2022-01-25 17:17
Tadeusz Kościński
Autor: GOV.PL Tadeusz Kościński

Minister finansów Tadeusz Kościński podczas wystąpienia potwierdził, że w resorcie finansów ruszyły prace nad zmianami w ustawach podatkowych Polskiego Ładu, które zapowiedział premier Morawiecki.. Kościński zapowiedział m.in rozszerzenie ulgi dla klasy średniej, co spowoduje, że więcej osób zarabiających do 12.8 tys. zł skorzysta z Polskim Ładzie lub reforma będzie dla nich neutralna.

Podczas krótkiego wystąpienia min. finansów Tadeusz Kościński powiedział: - Intensywnie pracujemy nad rozszerzeniem Polskiego Ładu o nowe rozwiązania. Ulgą dla klasy średniej zostaną objęci m.in. emeryci i renciści, osoby na zleceniach oraz w szerszym zakresie nauczyciele akademiccy. Korzystanie z ulgi będzie możliwe również przy zbiegu różnych umów. W efekcie więcej osób zarabiających do 12.8 tys. zł skorzysta z Polski Ładzie lub reforma będzie dla nich neutralna - poinformował minister finansów Tadeusz Kościński. Jak dodał, projekt ustawy zostanie zaprezentowany "niedługo".

Kościński potwierdził także, że projekt ustawy podnoszący do rangi ustawowej rozwiązania z wydanego 7 stycznia rozporządzenia został przyjęty przez rząd. Przeniesienie rozporządzenia do ustawy to konieczność w obliczu sytuacji, w której prawnicy i księgowi podkreślali, że stosowanie tych rozwiązań może wywołać odpowiedzialność karną po stronie przedsiębiorców.

ZUS zabierze krocie przedsiębiorcom. Ogromny wzrost składek ZUS dla firm

Minister finansów podkreślił, że nie zgadza się z taką oceną, ale by wyeliminować ewentualne wątpliwości, zdecydowano się na przyjęcie ustawy. - Należy postępować zgodnie z zapisami rozporządzenia - apelował Kościński.

Kościński: na rozwoju gospodarczym skorzystali bogaci

Szef resortu finansów mówił także, co w sytuacji zmniejszenia pensji względem grudnia, powinni zrobić pracownicy. - Może się zdarzyć, że ktoś pod koniec stycznia otrzyma niższą pensję niż jeszcze w grudniu. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, to pracodawcy są zobowiązania do jak najszybszego wyrównania. W takich sytuacjach zachęcamy do kontaktu z nami telefonicznie czy też poprzez formularz - mówił Kościński.

Sonda
Myślisz, że Polski Ład poprawi twoje życie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze