Bloki mieszkania miasto

i

Autor: Gettyimages

Polski Ład zmieni ceny mieszkań? Są już prognozy

2021-09-30 14:42

W Polskim Ładzie przewidziano rozwiązania, które mają pomóc młodym Polakom w zakupie własnego mieszkania. Pojawiają się jednak obawy, jak państwowe dofinansowanie wpłynie na i tak rozpędzoną dynamikę wzrostu cen nieruchomości. Analitycy PKO Banku Polskiego w raporcie "Puls Nieruchomości: Przez pryzmat Polskiego Ładu" uspokajają, że dodatkowy popyt nie powinien pogorszyć sytuacji rynkowej. Co więcej, na korzyść konsumentów mają wpłynąć rozwiązania takie jak wyższa kwota wolna od podatku, która zwiększy wielu z nich zdolność kredytową.

Polski Ład wpłynie na rynek mieszkaniowy. Jest nadzieją na wyhamowanie wzrostu cen

Jak twierdzą analitycy PKO BP w raporcie, dofinansowanie wkładu własnego wygeneruje dodatkowy popyt, który w pierwszych latach może wygenerować nawet ok. 13,4 mld zł rocznie. Z racji jednak, że program zostanie wprowadzony prawdopodobnie w połowie 2022 roku, powinien zbiec się z ochłodzeniem koniuktury na rynku nieruchomości. Z racji, że projekt przewiduje ograniczenia dofinansowania tylko dla osób bez własnych czterech kątów, sytuacja może być znacznie korzystniejsza dla mniej zarabiających konsumentów.

ZOBACZ Nieruchomości staną się bezwartościowe? Demografia jest bezlitosna

EKG 2021. TOMASZ CHRÓSTNY - Prezes UOKiK ostrzega przed inwestycjami w mieszkania.

Ponadto Rada Ministrów ma zastrzeżoną w ustawie możliwość obniżenia współczynników, które wpływają na limity cenowe, co daje rządowi sporą możliwość regulacji rynku. Na korzyść konsumentów wpłynie również podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł rocznie i drugiego progu podatkowego do 120 tys. O tym ile można zyskać na zmianach podatkowych, pisaliśmy tutaj.

Mniejsze potrącenie z podatków wpłynie na grubość portfeli najmniej zarabiających, co z kolei przełoży się na ich zdolność kredytową. Jak zauważają analitycy PKO BP, 1 lipca bieżącego roku zmieniono rekomendację dotyczą wyliczeń banków, które nakazują wyliczanie zdolności kredytowej w perspektywie 25 lat (wcześniej robiono to w perspektywie 30 lat).

Bezpośrednie wsparcie Polskiego Ładu na zakup mieszkania

Spore wsparcie z Polskiego Ładu w zakupie mieszkania otrzymają również konsumenci posiadający rodziny wielodzietne (min. 3 dzieci, lub osoba z niepełnosprawnością). Beneficjenci będą mogli ubiegać się o bon na sfinansowanie wkładu własnego, partycypację, czy nawet budowę domu, lub zakup mieszkania. 

Analitycy PKO BP wskazują również na ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym i spłatach związanych z powiększeniem gospodarstwa domowego. Z programu będą mogły skorzystać małżeństwa i osoby samotne, które nie posiadają własnego mieszkania. Bank Gospodarstwa Krajowego ma udzielać gwarancji do 20 proc. kwoty kredytu, ale nie wyższej niż 100 tys. zł przez przynajmniej 15 lat. Co więcej, jeśli komuś się powiększy gospodarstwo domowe ze względu na urodziny dziecka, może liczyć na spłatę raty kredytu wysokości 20 tys. Za trzecie i kolejne dziecko spłata wyniesie 60 tys. zł.

Sonda
Czy sądzisz, że ceny mieszkań wyhamują?

Budowa domów bez zezwolenia poprawi sytuację na rynku nieruchomości

Kolejnym ważnym punktem Polskiego Ładu, który może wpłynąć na ceny mieszkań jest pozwolenie na budowę domów do 70 m2 o nie więcej niż dwóch kondygnacjach bez zezwolenia. Analitycy PKO BP wskazują, że 13,6 proc. wniosków kredytowych na zakup, lub budowę dotyczą domów do 90 m2 powierzchni użytkowej. Biorąc pod uwagę, że domy bez zezwolenia przy dwóch kondygnacjach mogą 90-100 m2 powierzchni użytkowej, to zmiana prawna może zwiększyć popularność zabudowy jednorodzinnej.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze