Uchodźcy z Ukrainy, dworzec PKP Katowice

i

Autor: Andrzej Bęben Już 30 państw przekazało pomoc humanitarną o równowartości ok. 230 mln zł

Pomocy dla Ukrainy - Polska stała się gigantycznym hubem logistycznym

2022-04-05 6:02

– Polska stała się wielkim logistycznym hubem. Przylatują samoloty, pomoc jest segregowana, paletowana i trafia na ukraińskie ciężarówki albo na pociągi – powiedział w poniedziałek podczas rozmowy w Programie III Polskiego Radia prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. – Jako RARS realizujemy szereg różnego rodzaju zadań na rzecz Ukrainy, są to przede wszystkim działania związane z transportami humanitarnymi, które docierają najpierw do Polski, a później na Ukrainę. Polska stała się wielkim logistycznym hubem – powiedział Kuczmierowski.

W sobotę dotarł na Ukrainę największy z dotychczas przesłanych transportów humanitarnych zorganizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, liczący 120 wagonów zawierających 1500 ton żywności. Jak przekazał Kuczmierowski, w związku z tym transportem do Charkowa trafiło 500 ton żywności, a do Zaporoża 1000 ton.

– Do tej pory 30 państw przekazało pomoc humanitarną o równowartości ok. 230 mln złotych – tak wynika z deklaracji; Niemal 100 pociągów wyjechało na Ukrainę i niezmierzona liczba ciężarówek. W tym samym czasie Polska udzieliła pomocy na ok. 300 mln zł – poinformował. – Liczymy też na pomoc Ukraińcom, którzy przebywają na terenie Polski – dodał.

Express Biedrzyckiej - Michał Kamiński: Jeśli Zachód nie zatrzyma Rosji, to go nie będzie

Wyjątkowa mobilizacja

– Jest jeszcze niezmierzona skala pomocy oddolnej, udzielanej przez zwykłych ludzi, organizacje charytatywne. To wyjątkowa mobilizacja na niewyobrażalną skalę, Polacy się zjednoczyli w pomaganiu naszym sąsiadom – podkreślił Kuczmierowski. Pytany o źródło środków, które przeznaczane są przez RARS na pomoc dla Ukraińców prezes odpowiedział, że w większości są to źródła budżetowe. – Są to środki, które KPRM przeznacza na zabezpieczenie działań Agencji – wyjaśnił. 

Kuczmierowski zaznaczył, że ważne jest, aby pomagać w sposób skuteczny. – Dzisiaj wśród priorytetów jest żywność, leki. Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami ambasady Ukrainy: oni wskazują, które obszary są istotne, gdzie potrzebują wsparcia – powiedział.

Sonda
Czy uchodźcy z Ukrainy są dobrze przyjeci w Warszawie?

Pociągi ze wsparciem

– Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego br. Od tego czasu – poinformował prezes RARS – na Ukrainę wyjechały 73 pociągi ze wsparciem z Polski i innych krajów Europy. Głównie wysyłane są leki i żywność, które w wielu miejscach są priorytetami pomocy humanitarnej, ale również artykuły medyczno-higieniczne, namioty, łóżka, koce.

Wysyłane są także karetki, wozy strażackie, agregatory prądotwórcze, transformatory i zestawy do internetu satelitarnego. 

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze