Michał Sołowow

i

Autor: PATRYK PTAK/REPORTER Michał Sołowow

Presja ma sens! Najbogatszy Polak planuje opuścić Rosję ze swoim biznesem

2022-04-05 15:28

Należący do Michała Sołowowa Cersanit zamierza sprzedać swój biznes w Rosji. We wtorek (5 kwietnia) firma w oficjalnym komunikacie poinformowała, że negocjacje w sprawie sprzedaży trzech dużych zakładów produkcyjnych we Frianowie, Kuczino i Syzraniu prowadzone są z inwestorami z Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Turcji.

Cersanit S.A. to grupa kapitałowa, działająca na międzynarodowym rynku płytek ceramicznych i kompleksowego wyposażenia łazienek.  Właścicielem Cersanitu jest Michał Sołowow, najbogatszy Polak. Jego majątek szacowany jest przez "Forbes" na 15,6 mld zł.

Cersanit nie wycofał się z Rosji. Największy producent płytek ceramicznych zapowiedział wstrzymanie nowych inwestycji z Rosji, ale zrobił to dopiero po trafieniu na listę Yale University, które wskazało na "liście wstydu" firmy działające na rosyjskim rynku.

We wtorek 5.04. w komunikacie wydanym przez firmę czytamy, że od ponad trzech tygodni właściciel i zarząd Cersanit S.A. prowadzą negocjacje w sprawie sprzedaży wszystkich aktywów spółki w Rosji. Negocjacje toczą się z inwestorami z Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Turcji.

Henkel wciąż sprzedaje w Rosji. Pokrętne tłumaczenia zarządu niemieckiego koncernu

Dodano, że sprzedawane aktywa składają się głównie trzy duże zakłady produkcyjne we Frianowie, Kuczino, Syzraniu oraz organizacja handlowa. Cersanit podkreśla też , że już 24 lutego podjął i realizuje decyzję o wstrzymaniu wszystkich inwestycji w naszych rosyjskich zakładach, tych planowanych i już realizowanych. Łączna wartość tych inwestycji wynosiła 83 mln EUR.

"Wojna i bezsensowna śmierć obywateli Ukrainy jest niewyobrażalnym dramatem i znalezienie racjonalnego wytłumaczenia dla tej sytuacji jest niemożliwe. Cersanit od pierwszego dnia tej tragedii wspiera Ukrainę. Nasze wysiłki koncentrujemy przede wszystkim na udzielaniu wielopłaszczyznowej pomocy pracownikom naszych zakładów na Ukrainie i ich rodzinom, zapewniając im bezpieczeństwo i warunki przetrwania trudnego czasu. Udzielamy także znacznego wsparcia finansowego" podkreśliła spółka.

"W zaistniałych okolicznościach sprzedaż aktywów w Rosji (w której Cersanit jest obecny od 1998 roku) to jedyny kategoryczny i ostateczny krok jaki możemy podjąć by nie być niesłusznie posądzanymi o jakiekolwiek zaangażowanie w konflikt lub choćby jego pośrednie wspieranie" - czytamy w komunikacie.

Tańczące z Promocjami 31.03.22
Sonda
Czy bojkot firm, które nie wycofały się z Rosji ma sens?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze