Leszek Skiba prezes Pekao SA

i

Autor: Michal Wozniak/East News Leszek Skiba prezes Pekao SA

Prezes Pekao uspokaja: Nie ma powodów do wypłacania gotówki z bankomatów

W rozmowie z Hubertem Biskupskim zastępcą redaktora naczelnego "Super Expressu", Leszek Skiba prezes Pekao SA, zapewnił, że ryzyka związane z cyberatakami na system finansowe jest coraz mniejsze, a w związku z tym nie powinniśmy kierować się emocjami i likwidować depozytów w bankach, ani wypłacać gotówki z bankomatów. Najgorsze mamy za sobą, a polski system bankowy jest bezpieczny i stabilny - zapewnił prezes Pekao SA.

Prezes Skiba, pytany o natychmiastowe odcięcie dostaw surowców z rosyjskiego kierunku, stwierdził że na pewno spowodowałoby duże perturbacje dla gospodarki, jednak w tej chwili nie grozi nam taki scenariusz. Jednocześnie dodał, że ewentualne embargo na polską żywność, nie spowoduje wzrostu cen. Według Skiby, ceny surowców rolnych są już odzwierciedlone na rynku i nie przewiduje ich dalszego wzrostu, zatem żywność w Polsce nie zdrożeje przez konflikt na Ukrainie - zapewnił prezes Pekao SA. 

Czytaj także: Mamy potężny problem! W Polsce zabraknie węgla masowo sprowadzanego z Rosji?

Skiba ocenił jednocześnie, że sankcje to ekonomiczna wojna, działania mające na celu wstrząśniecie sumieniami Rosjan, przez zamrożenie rezerw walutowych, uniemożliwienie transakcji bezgotówkowych i transferu pieniądza. Poprzez te działania Zachód chce wymusić na Putinie, działania pokojowe.

Prezes Pekao Leszek Skiba

Prezes Skiba stwierdził, że ewentualna mniejsza skłonność przedsiębiorców do inwestowania, zostanie zrównoważona przez duży impuls fiskalny związany z chęcią pomocy uchodźcom z Ukrainy i większymi wydatkami budżetu państwa. Już dziś jego zdaniem polskie PKB wyniosło 3 proc., zatem wojna na Ukrainie nie powinna znacząco wpłynąć na polską gospodarkę.

Sonda
Czy Ukraina powinna zostać przyjęta do Unii Europejskiej?
Najnowsze