Poczta Polska szuka pracowników przed świętami! Ile można zarobić? [STAWKI ZA GODZINĘ, LISTA MIAST]

i

Autor: Unsplash - Kira auf der Heide Poczta Polska szuka pracowników przed świętami! Ile można zarobić? [STAWKI ZA GODZINĘ, LISTA MIAST]

Rewolucja w wysyłce paczek. Poczta Polska ostrzega

2021-12-02 13:47

Prawdziwa rewolucja w wysyłce paczek może zaskoczyć nas przed świętami. Poczta Polska ostrzega robiących świąteczne zakupy w internecie o tym, że muszą brać pod uwagę nowe unijne przepisy, dotyczące odprawy celnej przesyłek zawierających towary pochodzące spoza krajów Wspólnoty. Warto przypomnieć wszystkim tym, którzy zdecydują się na kupno świątecznych prezentów np. z Chin, by pamiętali do dodatkowych kosztach w postaci cła i VAT.

Mikołajki i święta to czas zakupowego szaleństwa w internecie. Poczta Polska ostrzega, że w tym roku czeka nas prawdziwa rewolucja w wysyłce paczek. To będą pierwsze Święta, podczas których operatorów pocztowych w Unii Europejskiej, obowiązują nowe unijne przepisy, dotyczące odprawy celnej przesyłek zawierających towary pochodzące spoza krajów Wspólnoty. Od 1 lipca br. zmieniła się bowiem procedura odprawy celno-podatkowej takich przesyłek. A, że Polacy coraz chętniej robią zakupy w Internecie, doceniając nie tylko szybkość i wygodę, ale też możliwość zrobienia zakupów bez wychodzenia z domu, można podejrzewać, że wkrótce zmiany dotkną ich na masową skalę. Zwłaszcza, że Chiny wyjątkowo kuszą konsumentów niskimi cenami. Szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy liczba przesyłek obsługiwanych przez operatorów pocztowych znacząco wzrasta, warto zwrócić uwagę na poprawność danych, określających zawartość przesyłki. Poprawnie wypełniona deklaracja celna, zgodna ze stanem faktycznym, umożliwia sprawniejszą jej obsługę. Dotyczy się to także wskazania realnej wartości zawartości.

CZYTAJ TEŻ: Poczta Polska ostrzega! Nie otwieraj tych wiadomości!

Poczta Polska nie ma uprawnień do weryfikacji zawartości przesyłek, takie uprawnienia mają jedynie służby celne. Zgłaszając przesyłkę z towarem do procedury celno-skarbowej opieramy się na deklaracji, jej prawidłowe wypełnienie jest warunkiem sprawnej obsługi przesyłek. Dotyczy to zarówno przesyłek przychodzących do naszego kraju spoza UE, jak też przesyłek wysyłanych do krajów, w których będą podlegać procedurom celno-skarbowym, np. do Wielkiej Brytanii. Wszystkim nam zależy, aby przesyłki dostarczane były w najszybszym możliwym terminie, a szczególnie w okresie przedświąteczny – podkreśla Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

E-Polska. Debata: Innowacyjność kluczem do sukcesu

Nadawca, który w sposób niezgodny ze stanem faktycznym opisuje zawartość przesyłki, także naraża odbiorcę na opóźnienie w doręczeniu oraz konieczność złożenia wyjaśnień służbom celno-podatkowym. W przypadku jakichkolwiek problemów z odprawą celną przesyłki, Poczta Polska powiadamia adresata o działaniach, które powinien podjąć, aby otrzymać kierowaną do niego przesyłkę.

WAŻNE! Paczki przed świętami. Czy kurierzy będą jeździć w weekendy?

Nadawcy przesyłek listowych z zawartością towarów adresowanych do krajów i terytoriów nienależących do Unii Europejskiej, zobowiązani są do szczegółowego wymienienia zawartości w deklaracji celnej CN 22 lub CN 23 oraz poświadczenia podpisem, że ich przesyłki nie zawierają żadnego niebezpiecznego przedmiotu zabronionego przepisami pocztowymi.

SPRAWDŹ: BANKI W KOŃCU TO ZROBIŁY!

Nie każdy towar pochodzący z krajów spoza UE, który trafia w ręce Pocztowców, traktowany jest identycznie. Poczta dokona zgłoszenia celnego przesyłek o wartości do 1000 euro, których adresaci udzielili jej pełnomocnictwa do tej czynności. Przesyłki o wartości powyżej 1000 euro podlegają zgłoszeniu, dokonywanemu bezpośrednio przez adresata przesyłki lub wyznaczonego przez niego agenta celnego.

Nowej procedurze zgłoszenia celnego nie podlegają także przesyłki zawierające towary objęte podatkiem akcyzowym – w przypadku takich paczek konieczne jest samodzielne dokonanie zgłoszenia celnego. Przesyłki o wartości od zera do 150 euro podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, jednak są zwolnione z opłat celnych. Przesyłki o wartości powyżej 150 do 1000 euro podlegają zarówno podatkowi VAT, jak i opłatom celnym. Poczta nie dokonuje zgłoszeń celnych przesyłek o wartości powyżej 1000 euro – podlegają one samodzielnemu zgłoszeniu przez adresata lub wyznaczonego przez niego agenta celnego.

CZYTAJ TEŻ: Polska straci miliony euro?!

Co z prezentami?

W przypadku przesyłek zawierających towary akcyzowe, oznaczonych jako „prezenty”, ważne jest, aby ich wartość nie przekroczyła kwoty 45 euro. W przeciwnym razie należy liczyć się z reakcją służb celnych, naliczeniem należności i wydłużeniem procesu odprawy.

SPRAWDŹ: Tyle Polacy wydadzą na Boże Narodzenie!

Do popularnych towarów akcyzowych, które docierają do Polaków jako „prezenty”, zaliczamy perfumy. Pamiętajmy, że w świetle obowiązującego prawa, ich pojemność nie może przekroczyć 50 ml. Większy flakon może zostać zatrzymany przez służbę celną, a adresat wezwany do podjęcia stosownych czynności.

Co może być zatrzymane?

Do grup przesyłek, które najczęściej przysparzają odbiorcom problemy, należą: żywność, leki i suplementy diety. Takie towary są zatrzymywane przez służby celne, a adresat otrzymuje wiadomość od Poczty Polskiej z instrukcją dalszego postępowania. Odprawa celna wstępnie zatrzymanej przesyłki może się odbyć za pośrednictwem agencji celnej, którą wybiera klient lub samodzielnie przez odbiorcę. Warto mieć na uwadze, że skorzystanie z pomocy agencji to usługa dodatkowo płatna.

PRZECZYTAJ: Nie będzie prezentów na gwiazdkę!

Opłaty

Poczta nie określa wysokości należności celnych i podatkowych. Dokonuje tylko zgłoszenia celnego i na jego podstawie Krajowa Administracja Skarbowa określa wysokość należności celnych i podatkowych, a następnie przekazuje tę informację Poczcie. Poczta pobiera tylko opłatę pocztową w wysokości 8,50 zł za czynności związane z dokonaniem zgłoszenia celnego.

Sonda
Kupujesz już świąteczne prezenty?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze