Rodzicu, rewolucja w alimentach! Dostaniesz więcej pieniędzy

2020-09-14 16:00 WSB
Czy wypłaty 500 Plus będą wstrzymane z powodu kryzysu?
Autor: Getty images

Alimenty dla tysięcy dzieci. Już w październiku wielkie zmiany w alimentach, a tym samym więcej pieniędzy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyliczyło, że dzięki wprowadzeniu nowego progu przychodowego oraz mechanizmu złotówka za złotówkę, na funduszu alimentacyjnym zyska aż 40 tys. osób. Zobacz, jaki będzie nowy próg dochodowy w alimentach oraz jak działać będzie nowy mechanizm.

Wielkie zmiany w alimentach już od 1 października 2020 roku. To właśnie wtedy rozpocznie się nowy okres świadczeniowy funduszu alimentacyjnego. Rząd zdecydował się podnieść próg dochodowy. Świadczenia z funduszu alimentacyjnego będą mogły otrzymać osoby z dochodem do 900 złotych na osobę w gospodarstwie domowym. Obecnie próg ten wynosi 800 złotych. To jednak nie jedyna ważna zmiana. Pojawić ma się też w alimentach mechanizm złotówka za złotówkę.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Przekąski w PRL. Pamiętasz smaki dzieciństwa? SPRAWDŹ!

- Zakłada on, że przekroczenie progu dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, czyli kwoty 900 złotych miesięcznie na osobę w rodzinie np. o 300 złotych nie będzie skutkować automatycznie utratą prawa do tych świadczeń. Świadczenie będzie wówczas przysługiwać w wysokości pomniejszonej o kwotę przekroczenia kryterium - tłumaczy, na łamach Business Insidera, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

ZOBACZ TAKŻE: DEWALORYZACJA emerytur? Będą NIŻSZE wypłaty emerytury! Tyle dostaniesz

Jak wyliczyło ministerstwo, dzięki zmianom w funduszu alimentacyjnym, świadczenie utrzyma lub nabędzie do niego prawo ponad 40 tys. osób. Warto jednak dodać, że minimalne świadczenie z wykorzystaniem mechanizmu złotówka za złotówkę musi wynosić 100 zł.

Z funduszu alimentacyjnego mogą korzystać osoby uprawnione do ukończenia 18 roku życia, a jeżeli uczy się w szkole lub szkole wyższej, do ukończenia przez 25 roku życia. W przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności fundusz alimentacyjny przysługuje bezterminowo.

Jarosław Kaczyński na TikToku

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze