UWAGA! Sprawdzą, czy segregujesz śmieci! Straż miejska czeka z mandatami

2020-09-11 12:59 WSB
Segregacja śmieci
Autor: pixabay.com

Segregowanie śmieci, czyli oddzielanie np. odpadów biologicznych od suchych, to obowiązek Polaków. Choć kary za niesegregowanie odpadów już funkcjonowały, teraz mogą posypać się nowe mandaty. Wszystko za sprawą przepisów, które weszły w życie. Dzięki nim straż miejska dokładnie sprawdzi, czy segregujemy śmieci oraz czy nasza deklaracja śmieciowa w sprawie ilości mieszkańców danego budynku jest prawdziwa. Nie przestrzegającym przepisów strażnicy wlepią mandaty. Sprawdź, za co i jak wysokie są to kary.

Nie segregujesz śmieci? Szykuj pieniądze! Nowe przepisy związane z odpadami już funkcjonują. Od września działa bowiem nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykroczeń. Dzięki temu sprawą śmieci zajmie się straż miejska i nałoży pokaźne mandaty.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ziobro będzie zabierał dobytek bez wyroku sądu? Czym jest prewencyjna konfiskata majątku

Strażnicy miejscy mogą teraz ukarać nas mandatem w wysokości aż 500 złotych, jeżeli nie przestrzegamy przepisów związanych z segregacją śmieci. Karę otrzyma osoba, która:

  • zadeklarowała, że będzie kompostować odpady w przydomowym kompostowniku, jednak ostatecznie go nie założyła
  • nie złożyła deklaracji pozwalającej ustalić wysokość opłaty za wywóz śmieci
  • podała fałszywe informacje w deklaracji, by uniknąć wyższych opłat za wywóz śmieci

ZOBACZ KONIECZNIE: Zabiorą 500 plus! Komornik czeka! Jak tego uniknąć?

Super Biznes - wywiad Daniel Obajtek

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Dotychczas straż miejska za takie wykroczenia związane z niesegregowaniem śmieci mogła jedynie pouczać. Problem był dość spory, bowiem np. w Olsztynie aż 10 proc. mieszkańców nie płaciło za śmieci.

- Konsekwencje czyli koszt takich zachowań ponoszą pozostali, uczciwi mieszkańcy - tłumaczy "Rzeczpospolitej" Zdzisław Zdanowski, dyrektor ratuszowego wydziału ochrony środowiska. - Dlatego cieszymy się ze wszystkich narzędzi które pozwolą uregulować ten problem.

Najnowsze