Rozliczamy PIT - wszystko, co musisz wiedzieć

2018-04-04 13:53

Sezon na rozliczanie zeznań podatkowych w pełni. Skomplikowane zasady, różne terminy i zmiany w przepisach sprawiają, że jak co roku ludzie mają wiele wątpliwości co, jak i gdzie należy złożyć.

Zeznania podatkowe PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 należy składać do 30 kwietnia, a PIT-28 do 31 stycznia, roku następującego po roku podatkowym, za który dokonywane jest rozliczenie. Jak przekonuje Ministerstwo Finansów nie ma jednak co czekać z rozliczenień do ostatniego dnia. Poźniej złożona deklaracja może wydłużyć czas oczekiwania na zwrot podatku od urzędu.

Zobacz także: Rozliczamy PIT. Razem czy osobno?

Złożenie dokumentów po terminie jest ważne i urząd nie ma prawa odmówić ich przyjęcia, podatnicy muszą się wtedy jednak liczyć z ewentualnymi konsekwencjami. Zgodnie z art. 56 kodeksu karnego skarbowego, podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub postawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podmiotowemu lub płatnikowi oświadczenie, podlega karze za wykroczenia skarbowe.

Kodeks karny skarbowy przewiduje, że z wykroczeniem mamy do czynienia, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W 2018 roku minimalne wynagrodzenie to 2100 złotych brutto, zatem z wykroczeniem skarbowym będziemy mieli do czynienia gdy kwota uszczuplenia finansów publicznych nie przekroczy 10 5000 zł.

Najczęściej wypełnianym zeznaniem w Polsce jest PIT-37. Wypełniamy go jeśli otrzymywaliśmy przychody:

- wyłącznie w Polsce,
- za pośrednictwem płatnika,

Sprawdź koniecznie: PIT 2018. Sprawdź, kiedy dostaniesz zwrot podatku

Opodatkowane przy zastosowaniu skali podatkowej, w szczególności przychody:

- ze stosunku pracy (w tym spółdzielczego stosunku pracy), stosunku służbowego oraz pracy nakładczej,
- z emerytur lub rent krajowych (w tym rent strukturalnych, rent socjalnych), świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych, należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (np. zasiłek chorobowy),
- ze stypendiów,
- z działalności wykonywanej osobiście (np. z umów zlecenia),
- ze świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy (np. zasiłku dla bezrobotnych) lub z
Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
-z praw autorskich i innych praw majątkowych,

Sprawdź również: Przedsiębiorco – czas się rozliczyć... na twoją korzyść

Zeznanie podatkowe PIT-37 można złożyć online. Potrzebny nam jest do tego program, który policzy i rozliczyć za nas. Mamy także możliwość elektronicznego wysłania zeznania bezpośrednio do naszego urzędu. Potrzebna jest nam w tym celu kwota przychodu z deklaracji rok wcześniej. Możemy także wydrukować rozliczony dokument i wysłać go tradycyjną pocztą, do tego nie są potrzebne nam żadne dodatkowe dokumenty.

Jedną z najważniejszych zmian, jaka została wprowadzona w rozliczeniach za 2017 rok jest zmiana wysokości kwoty zmniejszającej podatek z 556,02 złotych do wartości od 1188 złotych do 0 złotych. Jej wysokość ma być uzależniona od wartości podstawy opodatkowania ((przychód minus koszty podatkowe minus ulgi odliczane od dochodu). Takie rozwiązanie wpłynąć może w wielu przypadkach na wyższy zwrot podatku, a u podatników o wysokich zarobkach – na obowiązek samodzielnej dopłaty podatku.

W tym roku po raz pierwszy obowiązuje także nowa, trzystopniowa dokumentacja podatkowa przy transakcjach z podmiotami powiązanymi lub posiadającymi siedzibę w krajach stosujących szkodliwą politykę podatkową. Stopień wymaganej dokumentacji i jej szczegóły zależne są od wielkości transakcji oraz wartości przychodów i kosztów jednostek je prowadzących. Podstawowy próg zobowiązujący do sporządzania dokumentacji to 2 000 000 euro – dotyczy wartości przychodów lub kosztów, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych za poprzedni rok podatkowy.

 

 

Źródło: e-pity.pl/gazetaprawna/Ministerstwo Finansów

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze