Górnictwo przyniosło ogromne straty w 2020 roku. To drugi najgorszy wynik w historii!

i

Autor: PGG Górnictwo przyniosło ogromne straty w 2020 roku. To drugi najgorszy wynik w historii!

Rząd chce wpompować w górnictwo kolejne miliardy. Czeka na zgodę UE

2021-12-15 5:51

Nowy system wsparcia publicznego dla kopalń węgla kamiennego, którego celem ma być zapewnienie stabilności funkcjonowania do momentu jego zamknięcia, oznaczać będzie wydatki dla budżetu państwa w maksymalnej kwocie 28,82 mld zł w latach 2022- 2031 - wynika z poselskiego projektu noweli ustawy o funkcjonowaniu górnictwa, informuje Interia.

Nowy system wsparcia wymaga notyfikacji i akceptacji Komisji Europejskiej, ze względu na wynikającą z niego pomoc publiczną.  Jak napisano w uzasadnieniu projektu, jednym z elementów podpisanej w maju 2021 roku umowy społecznej są mechanizmy wsparcia publicznego dla spółek sektora węgla kamiennego (pomoc na koszty nadzwyczajne i dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych), których celem będzie zapewnienie stabilności funkcjonowania sektora górnictwa węgla kamiennego do momentu jego zamknięcia, w całym okresie funkcjonowania umowy społecznej.

System wsparcia będzie polegał m.in. na dopłatach do kosztów redukcji zdolności produkcyjnych w ramach uzgodnionego planu zamknięcia jednostek produkcyjnych z uwzględnieniem mechanizmów zapewniających skuteczność tego procesu w postaci m.in. kontroli i weryfikacji wykorzystania wsparcia. Po zakończeniu wydobycia węgla w poszczególnych jednostkach produkcyjnych i rozpoczęciu procesu likwidacji, na bazie wieloletniego programu likwidacji, będą one otrzymywać wsparcie finansowe na koszty nadzwyczajne związane z procesem likwidacji., czytamy na portalu.

Czytaj także: Orlen inwestuje w reaktory jądrowe! Obajtek ogłosił ważną decyzję

Energia z paliw kopalnych czy energia odnawialna?

Proponowana nowelizacja ustawy wprowadza do ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego elementy nowego systemu wsparcia dla sektora, poprzez wprowadzenie krajowych podstaw: do finansowania ze środków z budżetu państwa dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych oraz dotyczących zawieszenia i następnie umorzenia zobowiązań pieniężnych spółek górnictwa węgla kamiennego objętych systemem wsparcia powstałych do dnia 31 grudnia 2021 r., w stosunku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Polskiego Funduszu Rozwoju.

Czytaj także: Górnictwo na ogromnym minusie

Sonda
Czy uważasz, że elektrownia atomowa to dobry pomysł?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze