Zakupy w internecie

i

Autor: Pexels Zakupy w internecie

Zakupy w sieci

Skarbówka skontroluje handel w internecie. Nie tylko Allegro, Amazon, czy OLX muszą się pilnować

2022-08-26 13:04

Niebawem ważne informacje o transakcjach w sieci będą trafiać do skarbówki. To skutek dostosowania polskich przepisów do unijnej dyrektywy DAC7, która nakłada nowe obowiązki sprawozdawcze na operatorów platform cyfrowych, takich jak Allegro, Amazon, OLX czy Booking. Nowe przepisy mają być gotowe już we wrześniu i wejść w życie w ciągu kilku miesięcy.

Handel na OLX, Allegro pod lupą skarbówki

Szykują się nowe przepisy dotyczące handlu i wynajmu nieruchomości za pośrednictwem internetu. Jak podaje "Rzeczpospolita" gotowy projekt ustawy dotyczący tego właśnie obszaru ma pojawić się we wrześniu 2022 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowe przepisy mogą wejść w życie w ciągu kilku kolejnych miesięcy. Na bazie nowych regulacji dostęp do ważnych informacji dotyczących kupujących i sprzedających w sieci będzie miał urząd skarbowy. W dzienniku czytamy, że  zgodnie z założeniami do fiskusa będą trafiać informacje m.in. o użytkownikach platform w zakresie sprzedaży towarów, usług czy najmu nieruchomości. I choć raportowaniu – przy sprzedaży towarów – nie będą podlegały osoby, które w ciągu roku sfinalizują mniej niż 30 transakcji, a łączne wynagrodzenie nie przekroczy 2 tys. euro, to według ekspertów w większości przypadków dane sprzedawców trafią do administracji skarbowej. Pierwsze raporty mają trafić do fiskusa w 2024 r.

Polacy lubią zakupy w sieci

Tymczasem Polacy coraz chętniej kupują w internecie. W badaniu Santander Consumer Banku "Polacy na e-zakupach 2021"  ponad 80 proc. ankietowanych zadeklarowało, iż w ostatnim roku kupowało przez internet, a 35 proc. z nich robiło to nawet klika razy w miesiącu. Okazało się, że zakupy w internecie (w sklepach internetowych, na platformach jak Allegro czy OLX) częściej niż kobiety (78 proc. spośród wszystkich ankietowanych kobiet) robią mężczyźni (83 proc.). Handel online cieszy się również największą popularnością wśród mieszkańców małych miast - do 50 tys. mieszkańców (85 proc.). Naj większą grupę kupujących w sieci stanowią osoby w wieku 18 – 29 lat. 

Tańczące z Promocjami 25.08.22
Sonda
Robisz zakupy w soboty?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze