Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona? Sasin podał ważną informację

2021-11-30 5:33
Jacek Sasin
Autor: se.pl Jacek Sasin

Tarcza antyinflacyjna to odpowiedź rządu na rosnące ceny i postępującą inflacje. Dzięki obniżkom podatków oraz innym narzędziom, portfele Polaków mają pozostać względnie neutralne podczas szalejącej drożyzny. Według zapowiedzi, tarcza działać ma zaledwie kilka miesięcy, podczas których inflacja ma zostać zachamowana. Czy jednak jest szansa, że rozwiązania będą kontynuowane? Na to pytanie odpowiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w rozmowie z "Super Expressem".

Tarcza antyinflacyjna to odpowiedź rządu na rosnące ceny. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pakiet obniżek podatków, które mają złagodzić skutki inflacji. Tarcza antyinflacyjna będzie kosztować ok. 10 mld zł a zwiększenie dochodów budżetu ze względu na inflację to ok. 8-9 mld zł. Głównymi elementami programu są obniżka akcyzy na paliwa silnikowe oraz obniżka podatku od sprzedaży detalicznej paliw, obniżka VAT na gaz oraz VAT i akcyzy na energię elektryczną.

 Obniżka cen paliw ma zacząć się 20 grudnia 2021 r. a wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Ponadto od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Gospodarstwa domowe mogą liczyć na zmniejszenie akcyzy na energię elektryczną.

Czy majowy termin to ostateczna data końca tarczy? Do tej sprawy w rozmowie z "SE" odniósł się Jacek Sasin.

Wicepremier Jacek Sasin: Paliwo stanieje o 30 groszy [ROZMOWA]

Jasnowidz Jackowski zdradza, co zobaczył w swojej wizji! Mówi o inflacji i uśmiechniętym premierze Polski

– Będziemy na bieżąco monitorować sytuację. Mamy nadzieję, że te działania pomogą. Nie jest jednak wykluczone, że w razie potrzeby będziemy szukać kolejnych rozwiązań wspierających budżety domowe Polaków. Muszą być one z jednej strony dostosowane do sytuacji gospodarczej, a z drugiej – możliwe do udźwignięcia przez budżet państwa - poinformował Sasin.

Sonda
Czy tarcza antyinflacyjna powinna być skierowana tylko do najuboższych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze