Tarcza antyinflacyjna to odpowiedź rządu na rosnące ceny. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pakiet obniżek podatków, które mają złagodzić skutki inflacji. Tarcza antyinflacyjna będzie kosztować ok. 10 mld zł a zwiększenie dochodów budżetu ze względu na inflację to ok. 8-9 mld zł. Głównymi elementami programu są obniżka akcyzy na paliwa silnikowe oraz obniżka podatku od sprzedaży detalicznej paliw, obniżka VAT na gaz oraz VAT i akcyzy na energię elektryczną.
Obniżka cen paliw ma zacząć się 20 grudnia 2021 r. a wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Ponadto od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Gospodarstwa domowe mogą liczyć na zmniejszenie akcyzy na energię elektryczną.
Czy majowy termin to ostateczna data końca tarczy? Do tej sprawy w rozmowie z "SE" odniósł się Jacek Sasin.
Wicepremier Jacek Sasin: Paliwo stanieje o 30 groszy [ROZMOWA]
– Będziemy na bieżąco monitorować sytuację. Mamy nadzieję, że te działania pomogą. Nie jest jednak wykluczone, że w razie potrzeby będziemy szukać kolejnych rozwiązań wspierających budżety domowe Polaków. Muszą być one z jednej strony dostosowane do sytuacji gospodarczej, a z drugiej – możliwe do udźwignięcia przez budżet państwa - poinformował Sasin.