Bez tego nie dostaniesz emerytury. Warunki przejścia na emeryturę
Emerytura to świadczenie pieniężne wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych osobom, które po osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, decydują się na zaprzestanie aktywności zawodowej. Świadczenie może dostać osoba mająca na koncie w ZUS jakikolwiek okres ubezpieczenia emerytalnego. Składkę tę opłaconą ma m.in. każdy, kto kiedykolwiek pracował na umowie o pracę.
Dla ustalenia prawa do emerytury na nowych zasadach nie ma znaczenia staż pracy, ale kobiety chcące otrzymać prawo do minimalnej emerytury muszą wykazać 20 lat składkowych, a mężczyźni o 5 lat więcej, czyli 25 lat stażu.
Okresy składkowe i nieskładkowe
Do stażu pracy wlicza się zarówno okresy składkowe, jak i nieskładkowe, ale te ostatnie nie mogą wynosić więcej niż 1/3 okresów składkowych. Okresy składkowe to przede wszystkim okresy zatrudnienia, samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe (na przykład z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej) oraz inne okresy uwzględniane jako okresy składkowe. Okresy nieskładkowe są to okresy braku aktywności zawodowej, które są uwzględniane przy ustalaniu emerytury i renty. Takim okresem jest np. czas nauki w szkole wyższej (pod warunkiem, że się ją ukończyło).
Umowa o dzieło a emerytura
Gdy pracujemy na umowę o dzieło, odprowadzamy tylko podatek i nie płacimy żadnych pozostałych ubezpieczeń społecznych, w tym składki emerytalnej i zdrowotnej. Wobec tego osoby pracujące jedynie na podstawie umowy o dzieło nie odkładają na swoją emeryturę i nie będą mogły liczyć na nią w przyszłości. Na wysokość świadczenia wpływają bowiem opłacone składki na ubezpieczenia społeczne. Co bardzo ważne – okres pracy na umowie o dzieło nie wlicza się do stażu pracy.
Ważne!
Osoby, które dostają wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło, mogą odprowadzać składki emerytalne (tak samo jak opłacać ubezpieczenie zdrowotne) samodzielnie – w ramach ZUS, wtedy okres płatności jest okresem składkowym.
Polecany artykuł: